Kripto Para Eğitimleri

Kripto Para Birimi Nasıl Seçilir?

İyi bir kripto para yatırımcısı olmayı hedefliyorsanız, Doğru zamanda doğru kripto para birimi nasıl seçilir? Bu makalemizde değerlendirmesini sağlayacağız.

Kripto Para Birimi Nasıl Seçilir? Küçük bir kripto para biriminden büyük bir kripto para birimine geçmeden önce; önemli bir büyüme yaşamadan önce bir kripto para birimi satın almak her yatırımcının hayalidir. Tabii ki, 10.000’den fazla farklı kripto paranın olduğu ve belirsizliğin olduğu bir üne sahip bir piyasada; fiyatı gözle görülen şekilde artacak bir madeni parayı gerçekten yükselmeden önce belirlemek biraz daha zor.

Kripto Para Birimi Nasıl Seçilir?

En iyi 100, 200 veya 300 kripto para biriminin uzun bir listesine dart atmak dışında, bunu nasıl yaparsınız? Açıkçası, bir sonraki büyük kripto para birimini büyümeden önce seçmenin garantili bir yolu yok. Ancak gelecekteki bir yükselişte daralma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz iki temel şey var.

Birincisi, küçük ralliler uzun boğa piyasasına dönüşmeden önce bir saatlik, bir günlük veya bir haftalık büyük hareketlilikleri görmek için fiyat verilerini kontrol etmek ve bu verileri diğer teknik göstergelerle birleştirmek. İkincisi, gerçekten uzun vadeli potansiyele sahip olup olmadıklarını doğrulamak için; hareket etmeye başlayan madeni paraların temelleri üzerine yapılan araştırmalarla fiyata bu odaklanmayı tamamlamaktır.

Erken Fiyat Hareketleri Neyi Belirler?

2022’ye girerken, bazı yeni (ve daha deneyimli) yatırımcılar, bitcoin ve ethereum beğenilerinin çok değerli ve beğenileri için fazla yerleşik hale geldiğini hissedebilmektedir. Fiyatları çok yüksek görünmektedir. Dolayısıyla gerçekten göz kamaştırıcı büyüme günleri bitmiş olabilmektedir. Bir yıl içinde çift haneli (hatta üç haneli) getiri gibi bir şeyin tadını çıkarmak istediğinizi varsayarsak, ne yaparsınız?

Yapabileceğiniz ilk şey, çıkış rallileri için fiyat verilerini incelemektir. CoinGecko ve CoinMarketCap gibi siteler, en son fiyat hareketleri ve diğer piyasa bilgileri de dahil olmak üzere şu anda var olan her büyük ve küçük kripto para birimini listeler.

Bu sitelerde yararlı olan şey, “1h”, “24h” ve “7d” yüzde sütunlarının üst kısmına tıklayarak; son 24 saat içinde en çok yükselen ilk 100 kripto para birimini sipariş edebilirsiniz. Veya yedi gün. Bu, olası bir kırılmayı düşündüren bir saatlik veya 24 saatlik büyük yüzde artışlarıyla (özellikle bunlar geçen hafta veya aydaki yüzde artışlardan daha büyükse) bir şeyin gerçekten yeni toplanmaya başlayıp başlamadığını kontrol etmenizi sağlar.

Daha da önemlisi, CoinGecko ve CoinMarketCap, son bir saat, gün vb. İçinde hangilerinin en hızlı hareket ettiğini görmek için; Yalnızca ilk 100 kripto para birimini (piyasa değerine göre) kontrol etmenize izin vermez. Aşağıya kaydırıp sonraki sayfayı tıklayarak, ilk 200, ilk 300 vb.’yi de kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak, daha yeni, daha küçük madeni paraları görmenizi sağlar. Dolayısıyla potansiyel olarak erken bir şey yakalama şansınızı artırır.

Kripto para seçmek

Yukarıda gösterildiği gibi “1h” sütununa tıklamak, saatin en büyük yükselişlerini görmenizi sağlar. Kaynak: CoinMarketCap

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, bunu yapmak muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bir dizi kripto para birimini ortaya çıkaracaktır (özellikle sonraki sayfalara gidip ilk 200/300/400 coinleri kontrol ederseniz). Bu nedenle; medyada rapor edilmeden önce kripto para birimleri hakkında bilgi edinmeniz için çok iyi bir kaynaktır.

Başka Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzun vadeli büyüme için önemli bir temel potansiyele sahip bir madeni para belirlemek için önce fiyat verilerine gitmek garip veya mantıksız görünebilmektedir. Ancak, şu anda var olan o kadar çok kripto para birimi var ki; Web’de arama yapmak ve her birini incelemek çok zaman alıcı olurdu. Esasen bilgi iletmek için bir mekanizma olan piyasa; Bu nedenle iyi potansiyele sahip madeni paraları çok az/hiç potansiyele sahip olmayanlardan filtrelemenin iyi bir yoludur. Yani fiyatlar ve artışlar, piyasanın belirli kripto paraların muhtemelen iyi olduğuna karar verdiğinin bir işareti olarak alınmalıdır.

Fiyatlara ek olarak, varsa diğer teknik verileri de kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Örneğin, hem CoinGecko hem de CoinMarketCap, toplam değeri kilitli olan belirli madeni paralar için kullanışlı bir ölçüm sağlar (yani, platformlarında madeni para yatırmanıza izin verir). Bu, temel olarak, bir kripto para biriminin kendi yerel ağında kilitlediği toplam değere göre yüksek (veya düşük) olup olmadığını söyleyen piyasa değeri-toplam değer kilitli oranıdır. Yazılı olarak, hızlı yükselen ikinci katman kripto para birimi Loopring (LRC), piyasa değeri-toplam değer kilitli oranı 7,75 iken, Polygon (MATIC) 1,15’lik bir orana sahip. Bu, son zamanlarda bir çıkış rallisi yaşarken, LRC’nin ağının/platformunun değerine göre aşırı değerlendiğini gösteriyor.

Yeni kripto paralar için bulabilirseniz kontrol etmeniz gereken bir başka benzer metrik de NVT oranıdır. Bu, bir madeni paranın piyasa değerini kendi yerel platformunun transfer hacmiyle karşılaştırdığı için piyasa değeri-TVL oranına benzer. Yine, yüksek oranlar, bir şeyin zaten aşırı değerli olduğunu ve güçlü bir şekilde toplanmadan satın almak için çok geç olabileceğini gösteriyor.

Temel Analiz ve Araştırma

Bunu söyledikten sonra, kripto para piyasasının; pompalar, çöplükler ve spekülatif memcoinlerden adil payından daha fazlasına sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, yeni yükselenleri gösteren fiyat verilerinin; ilgili kripto para birimlerinin arkasındaki platform veya proje araştırması ile takip edilmesi gerekiyor.

Fiyatı daha yeni yükselmeye başlayan yeni bir altcoin bulduğunuzu varsayalım. Önce teknik incelemesine bakarak ve onu okuyarak araştırmaya başlamak iyi bir fikir olacaktır. Çok azımız kriptografi, bilgisayar bilimi konusunda bilgili olsa da; iyi yazılmış ve ayrıntılı bir teknik inceleme, ciddi bir kripto para birimiyle uğraştığınız fikrini desteklemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, kripto para biriminin faaliyet gösterdiği belirli alan ve rakiplerinin kimler olabileceği hakkında size bir fikir vermelidir.

Bununla ilgili olarak, ekibi ve misyonu hakkında daha fazla bilgi için; kripto para biriminin web sitesine göz atmaya değer. İyi bir soyağacına sahip bir ekibe sahip olmak; muhtemelen uzun vadeli iyi bir potansiyele işaret eder. Örneğin, örneğin Avalanche’ın (AVAX) ilk yatırımcıları, Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından başlatılmış olmasından etkilenmiş olabilmektedir.

Ek olarak, kripto para birimi ve platformuyla ilgili haberleri kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Risk sermayesi fonlarından (örn. Sandbox, Avalanche, İnternet Bilgisayarı) yatırım aldı mı? Yakın zamanda, kullanıcı veya işlem sayısını artırmak gibi bir dönüm noktasına ulaşmayı kutladı mı (ör. Axie Infinity, günlük aktif kullanıcılardaki büyümesini gösteren bir Google E-Tabloları paylaştı)? Saygın kuruluşlarla ortaklıklar kurdu mu?

Axie Infinity Excel

Özetle Kripto Para Birimi Nasıl Seçilir? Yükselmeye başlayan yeni bir madeni para bu kutulardan birkaçını işaretlerse; önemli ölçüde büyümeden önce ona yatırım yapmak gerçekten iyi bir fikir olabilmektedir. Söylemeye gerek yok. Özellikle çok sayıda yeni kripto paranın piyasaları çok küçük ve daha büyük oyuncular tarafından kolayca hareket ettirildiğinde, kriptoda hiçbir şey garanti edilmez.

Kripto yatırımcıları genellikle yeni kullanıcıları yalnızca kaybetmeyi göze alabilecekleri kadar yatırım yapmaları konusunda uyarır. Bu, küçük büyük paralar için iki katına çıkar. Ancak, yukarıda özetlenen adımları uygulayarak en azından şansınızı artıracaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu