Finans Haberleri

Kripto Para Düzenlemesi Geliyor

Amerikan Chicago Borsası kripto para birimleri için düzenleme getiriyor. Gelişmeler kripto para birimlerine ne tür bir etki gösterecektir?

Bir çok yatırımcı gözle görülemeyen çeşitli sanal varlıklara (kripto para) yatırım yapmaktadır. Getirdiği kazançlar her kesimin iştahını kabartsa da, yetkili otoriteler düzenleme üzerinde çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu nedenle Chicago Borsasından ilk adım geldi. Kripto Para Düzenlemesi Geliyor. Haberi detaylı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kripto Para Düzenlemesi Geliyor

Chicago Borsasında Bitcoin vadeli işlemlerindeki prim sıfıra düştü. Ancak veriler profesyonel yatırımcıların hala yükselişte olduğunu gösteriyor.

Bitcoin grafiğine haftalık veya günlük bir perspektiften bakıldığında düşüş eğilimi görülmektedir. BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $’a ulaştığından beri sürekli olarak düşük seviyelere indiği açık.

Kripto Para Yasal Mı?

İlginç bir şekilde, 10 Kasım’daki fiyat zirvesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin enflasyonun 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıklamasının hemen ardından gerçekleşti, ancak Çin merkezli emlak geliştiricisi Evergrande’nin kredilerini temerrüde düşürmesiyle ilgili korkuların ardından ruh hali hızla tersine döndü. Bu, daha geniş pazar yapısını etkilemiş gibi görünüyor.

Yatırımcılar Hala Stabilcoin Düzenlemesinden Korkuyor

Bu ilk düzeltme aşamasını hızlı bir şekilde düzenleyiciler ve politika yapıcılardan stabilcoin ihraççıları üzerindeki amansız baskı izledi. İlk olarak, 12 Kasım’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından VanEck’in spot Bitcoin ETF reddi geldi. İnkar, Tether’in (USDT) stabilcoin’inin çözücü olmadığı ve Bitcoin’in fiyat manipülasyonuyla ilgili endişelerle doğrudan ilgiliydi.

14 Aralık’ta ABD Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi, tüketicinin korunmasına ve risklerine odaklanan stablecoin’ler hakkında bir oturum düzenledi ve 17 Aralık’ta ABD Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC), stablecoin’in benimsenmesi ve diğer dijital ürünler konusundaki endişesini dile getirdi. varlıklar. Raporda, “Konsey, eyalet ve federal düzenleyicilerin dijital varlıklara uygulanabilecek mevcut düzenlemeleri ve araçları gözden geçirmesini tavsiye ediyor” dedi.

Yatırımcılardan gelen kötüleşen ruh hali, CME’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri primine yansıdı. Metrik, uzun vadeli vadeli işlem sözleşmeleri ile normal piyasalardaki mevcut spot fiyat arasındaki farkı ölçer.

Bu gösterge kaybolduğunda veya negatif olduğunda, bu endişe verici bir kırmızı bayraktır. Bu durum aynı zamanda geriye gidiş olarak da bilinir ve düşüş eğiliminin mevcut olduğunu gösterir.

Bitcoin Yasal Mı

Bu sabit aylık sözleşmeler genellikle hafif bir primle işlem görür. Bu da satıcıların uzlaşmayı daha uzun süre ertelemek için daha fazla para talep ettiğini gösterir. Vadeli işlemler, contango olarak bilinen bir durum olan sağlıklı piyasalarda yıllık %0,5 ila %2’lik bir primle işlem görmelidir.

Bitcoin 49.000 doların altında işlem görürken; göstergenin 9 Aralık’tan sonra “nötr” aralığın altına nasıl düştüğüne dikkat edin. Bu, kurumsal trader’ların henüz aşağı yönlü bir yapı olmamasına rağmen güven eksikliği sergilediklerini gösteriyor.

En iyi Yatırımcılar Yükseliş Bahislerini Artırıyor

Borsa tarafından sağlanan veriler, yatırımcıların uzundan kısaya net konumlandırmasını vurgular. Her müşterinin yerinde, kalıcı ve vadeli sözleşmelerdeki pozisyonunu analiz ederek; profesyonel yatırımcıların yükselişe mi yoksa düşüşe mi meyilli olduğu daha iyi anlaşılabilmektedir.

Farklı borsalar arasındaki metodolojilerde zaman zaman farklılıklar olabilmektedir. Bu nedenle izleyiciler mutlak rakamlar yerine değişiklikleri izlemelidir.

En iyi yatırımcılar

Türkiye’de henüz herhangi bir kripto düzenlemesi yasal değil. Hükümetin bu konu ile ilgili net bir açıklaması olmasa da; geçtiğimiz Eylül ayında düzenleme yapılan bir modeli uygulayabileceklerini açıklamışlardır. Bu nedenle bu tür haberlerin Türkiye gibi birçok ülkeyi yakından ilgilendireceği kanaatindeyiz. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu