Kripto Para Eğitimleri

Kripto Para Fiyatları Nasıl Değerleniyor?

Kripto para fiyatları, arz ve talep durumlarına göre fiyat değişimleri göstermektedir. Borsa İstanbul veya Döviz gibi düşünebilirsiniz.

Kripto Para Fiyatları Nasıl Değerleniyor? Kısa vadeli fiyat oynaklığı ve uzun vadeli varlık performansı açısından risk ve fırsat hakkında düşünmeyi birbirinden ayırdık.

Genel olarak, uzun vadeye odaklanmanız, Yatırım olarak kabul edilirken, Ticaretten kastettiğimiz kısa bir zaman dilimi içinde stratejiler uygulanmaktır.

Alım satım, belirli bir analiz türü gerektirmektedir. Çünkü odak noktası yalnızca, aylar ve yıllar boyunca ortaya çıkan farklı faktörlerden kaynaklanan kısa vadeli fiyat oynaklığıdır.

Bu, Teknik Analiz olarak bilinmektedir. Ayrıca anlamanız için fiyatın ne olduğu ve nereden geldiği gibi en temel bilgilerle başlamanız gerekmektedir.

Kripto Para Fiyatları Nasıl Değerleniyor?

  • Buradaki ilk sorunuz, Bitcoin’in fiyatı neyi temsil ediyor ve nereden geliyor?

Örneğimiz olarak bitcoin’e odaklanarak, fiyat, bitcoin’in mevcut bir para birimine (Euro gibi) göre algılanan değerinin bir ölçüsüdür. Bu nedenle alıcıların ve satıcıların etkileşimlerinden belirlenmektedir.

İki varlık arasındaki fiyat ilişkisi, bitcoin ve Türk Lirası gibi işlem Çifti olarak adlandırılır ve üç harfli sembol kullanılarak gösterilir: BTC/TRY

Algılanan değer tamamen sübjektiftir. Ayrıca en yaygın görüş, bitcoin’in değerinin, yeni bir tür internet parası, yani bir değer deposu ve bir değişim aracı işlevini yerine getirme potansiyelinden geldiğidir.

Alıcıların algısı, Bitcoin’in fiyatının (Euro olarak değerlendirildiği şekliyle) yükseleceği, yeni bir para olarak gelecekteki potansiyeline göre değerinin düşük olduğu, ancak belirli bir zamanda satın almak için doğru fiyatın ne olduğu konusunda görüşlerin değişeceği yönünde.

Satıcılar zaten Bitcoin’i elinde tutuyor, ancak bunları satmaya istekli, göreli Euro fiyatının kısa vadede düşme olasılığının daha yüksek olduğunu veya sermayelerini serbest bırakmak istedikleri daha iyi göreceli fırsatlar olduğunu düşünüyorlar; her satıcı, doğru fiyatın ne olduğu konusunda farklı bir görüşe sahip olacaktır.

Alıcılar ve satıcılar olmak üzere bu iki grubun görüşleri buluştuğunda, Euro eşdeğeri bir fiyat belirlenmektedir. Alıcının ödemeye razı olduğu en yüksek fiyat, Satıcının satmaya razı olduğu en düşük fiyatla eşleştirilir ve bir takas gerçekleşmektedir.

Fiyatın Spot Fiyat olarak tanımlandığını göreceksiniz. Çünkü alıcıların ve satıcıların yerinde o anda kabul etmeye istekli olduğu fiyatı temsil ediyor.

Bir varlığın piyasaları olgunlaştıkça, gelecekte bir noktada fiyat üzerinde spekülasyona olanak tanıyan Türevler olarak bilinen başka fiyat mekanizmaları ortaya çıkar.

Sözde Vadeli İşlemler, fiyat keşfinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca Bitcoin vadeli işlemlerinin Aralık 2017’de piyasaya sürülmesi, yatırımcılara yatırım yapma fırsatı veren Borsa Yatırım Fonu (ETF) gibi diğer bitcoin ile ilgili finansal ürünler için önemli bir dönüm noktası ve ön koşul olarak kabul edilmektedir. Sadece Bitcoin’in fiyatını izleyen, ancak gerçekte herhangi bir sahibi olmayan bir fonda.

Fiyat Keşfi ve Değişimleri

Bitcoin için adil bir değer belirleme sürecine fiyat keşfi denir. Her piyasa katılımcısı, gerçek fiyatı keşfetmesi için diğer piyasa katılımcılarının davranışlarını göz önünde bulundurmanın yanı sıra, teorik olarak bitcoin hakkında mevcut tüm bilgileri (Teknik ve Temel) kullanacaktır.

Fiyat keşfi üzerindeki etkileri bölümün ilerleyen kısımlarında açacağız. Ayrıca bu noktada dikkatimiz sadece fiyatın piyasa katılımcıları tarafından keşfedildiği ve ticaretin borsalar tarafından kolaylaştırıldığı fikrini ortaya koymaktır.

Borsalar, alıcılar ve satıcılarla eşleştirmektedir. Bu nedenle alım satım yoluyla fiyat hakkındaki görüşlerini ifade etmek ister. Dolayısıyla sürekli olarak 7/24/365, bitcoin fiyatını oluşturmaktadır. Bu nedenle fiyatın geldiği yer burasıdır; belirli bir zamanda algılanan değer üzerinde bir anlaşma.

Her borsa platformu, kendi müşterilerinin arz (satıcılar) ve talebini (alıcılar) eşleştirerek bağımsız olarak çalışmaktadır. Borsalar dışında bitcoin için tek bir fiyat gerçeği kaynağı yoktur.

Coinmarketcap gibi fiyat toplayıcılar, fiyatları en büyük borsalardan alır. Ayrıca geniş bir fiyat değeri oluşturmak için, işlem hacmini dikkate alarak, ağırlıklı bir ortalama kullanır.

Aşağıdaki görüntüden, bitcoin işlem hacmine katkıda bulunan ilk on borsa arasında fiyat farkı olduğunu göreceksiniz. Bu fark, Ticaret Çiftinin farklı olduğu yerlerde daha fazladır.

Coinmarketcap’ten elde edilen değişim verileri, bitcoin için bir fiyat karşılaştırması yapacak kadar güvenilir kabul edilebilmektedir. Ancak bitcoin satın alma yeteneği dünya genelinde değişiklik gösterdiğinden, fiyat keşfi bozulabilmektedir.

Bitcoin Fiyat Keşfinin Önündeki Engeller

Piyasa koşullarının aynı olduğu durumlarda, borsalardaki fiyatlar çok fazla farklılık göstermeyecektir. Bu da etkin bir piyasanın işaretidir. Değilse, kullanıcılar A borsasındaki en düşük fiyattan satın alır. Ayrıca B borsasındaki mevcut en yüksek fiyattan satar (diğer adıyla arbitraj).

Altın veya fiat para birimleri gibi daha olgun varlıklarla karşılaştırıldığında, bitcoin’in büyümek için uzun bir yolu var. Ancak her gün milyarlarca doların alınıp satıldığı göz önüne alındığında, fiyatı daha verimli hale geliyor. Bu da borsalarda nadiren yüksek bir primle işlem gördüğü anlamına geliyor. Arbitraj gerçekleşir, ancak yalnızca ölçekte profesyonel tüccarlar tarafından etkilidir. Ayrıca kripto para ticareti yapmayı yeni öğrenen biri için geçerli değildir.

Bununla birlikte, bitcoin’in fiyat keşfi ve borsalar arasında önemli değişiklik potansiyeli konusunda önemli bir istisna vardır.

Venezuela, Arjantin, Nijerya ve Türkiye gibi zayıf fiat para birimleri ve bu para biriminin değişimi/hareketi üzerinde ağır kontrolleri olan ülkeler gibi farklı piyasa koşullarında bir borsanın var olduğu yerlerde, aslında bitcoin fiyatının çok daha yüksek olduğunu göreceksiniz. Çünkü talep daha yüksek.

Bu belirli pazarlarda alım/satım üzerindeki kontroller, Türkiye’deki insanların talebinin ancak yerel olarak karşılanabilmesi nedeniyle, doğal fiyat keşif sürecini engellemektedir. Arbitraj, bu pazarlarda alım/satım erişimi sağlamanın lojistiği nedeniyle zordur.

Tezgah Üstü Alış – Buying Over the Counter (OTC)

Çok temel bir şekilde, borsalardaki alıcı ve satıcıların etkileşimi yoluyla bitcoin fiyatına nasıl ulaşıldığını anlayabiliriz. Ancak borsalar, bitcoin satın almanın tek yolu değildir.

Bir kişi veya kuruluş büyük miktarda bitcoin almak veya satmak istediğinde, gerçekleştirmek istedikleri fiyatta yeterli sayıda alıcı veya satıcı olma olasılığı düşük olduğundan, bir borsadan geçmek istemeyebilirler. Ve (aşağıda göreceğimiz gibi) alım satım niyetini ortaya koyan borsalar, bir borsada basit bir emir verme eylemi fiyatı hareket ettirebilir.

Bu tür işlemler, normal döviz piyasası mekanizmasının dışında gerçekleşen OTC – Tezgah Üstü – olarak tanımlanır. Alım satımlar bir komisyoncu aracılığıyla müzakere edilir ve çok büyük meblağlar içerir. Bu bölümü açarken OTC hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Borsalarda alıcılar ve satıcılar arasında açıklanan etkileşim, gerçek müşteri ayrıntıları dışında gerçek zamanlı olarak yayınlanır. Ayrıca bilgilerin anlaşılması ticaret sanatının çok önemli bir parçasıdır.

Değişim Sipariş Defteri (Order Book)

Bir borsa, bir alıcının hangi fiyattan bitcoin almaya hazır olduğunu ve bu fiyattan ne kadar satın almak istediğini paylaşacaktır. Bu bir Teklif olarak tanımlanır.

Fiyata göre sıralanmış Teklifler listesinin yanı sıra, satış Tekliflerinin ayrıntılarını sağlayan Satıcıların Sipariş Defteri olacaktır. Satıcıların değiştirmek istedikleri fiyat ve miktar. Bu bir Sor olarak tanımlanır.

Bu bilgi, alıcıların ve satıcıların fiyatları üzerindeki itme ve çekme etkisini göstermektedir. Alış ve Satış eşleşir eşleşmez, fiyatı belirleyen bir işlem gerçekleşir.

Yan tarafta, bir Bitcoin/USD ticaret çifti için bir emir defterinin örnek bir ekran görüntüsü bulunmaktadır.

Bir yatırımcı olarak, Emir Defterinin size toplam faiz hakkında söylediklerini yorumlamaya çalışıyorsunuz. Bu Satış veya Alış yönünde dengesiz mi? Belirli bir fiyattaki Önemli Teklifler, destek seviyelerine işaret eder. Ayrıca tersine Satışlar, fiyatın aşmak için mücadele edebileceği bir noktayı gösterebilmektedir.

Emir Defterinin, belirli miktarlar için belirli fiyatlarda talep edilen alım satımlar olan Limitli Emirleri temsil ettiğine dikkat etmek önemlidir.

Değişim Derinliği Tablosu

Emir Defteri tablo şeklinde ve akıcıdır. Bu nedenle okunması zor olabilmektedir. Ancak göreceğimiz gibi ciddi yatırımcılar işleri sadece gözle yapmazlar.

Emir Defterinin söylediklerini yorumlamanın kolay bir yolunu sağlamaya yardımcı olmak için, Teklifler ve Talepler ve bunların göreli miktarları bir Derinlik Tablosunda görsel olarak temsil edilmektedir.

Derinlik Grafiği kabaca V şeklindedir. Bir tarafta olası alıcılar (Sipariş Defterinden) bulunan iki eğimli dik açılı üçgenden oluşur. Diğer tarafta tüm olası Satıcıların en düşük Satışını karşılayan en yüksek Teklif bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu