Kripto Para Eğitimleri

Kriptoda ATH Ne Anlama Geliyor?

Kripto para piyasalarına bir ilginiz varsa, ATH kelimesi karşınıza çıkabilecek önemli bir terimdir.

Kriptoda ATH Ne Anlama Geliyor? Günümüzde birçok ekonomi haberi kripto piyasalarını yakından takip etmektedir. Dolayısıyla kripto para birimlerine olan ilginin yatırımcılar tarafından oldukça fazla olduğu aşikardır.

Dünyada kripto para yatırımcılarının en yoğun olduğu 4. Ülke Türkiye’dir. 30’dan fazla yerli kripto borsası Türkiye’de faaliyetlerini yasal olarak sürdürmektedir. Pazar ne kadar büyük ise, alternatiflerde o kadar çoğalmaktadır.

Şu bir gerçek ki, yeni bir yatırım sistemi olan Bitcoin sistemini öğrenmeniz oldukça önemlidir. İlerleyen zamanlarda bu piyasa, yatırımcıları oldukça zorlayacaktır. Bu nedenle teknik terimlere ağırlık vermemizi, önemli piyasa gelişmelerini okuduğunuzda analizleri anlamanız gerekmektedir.

O zaman Kriptoda ATH Ne Anlama Geliyor? detaylı bir şekilde açıklamasını yapalım.

Kriptoda ATH Ne Anlama Geliyor?

İngilizce All Time High kelimesinin baş harflerinden türetilen bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ‘Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi’ olarak belirtilmektedir.

ATH Kripto’da ne anlama geliyor? ATH, bir varlığın tarihinde ulaştığı en yüksek rekor fiyatı ifade eden “Tüm Zamanların En Yüksek” ifadesinin kısaltmasıdır.

Örnek; Ethereum 10 kasım 2021 tarihinde 4860 dolarlık bariyeri aştı. Dolayısıyla yeni bir ATH belirledi!

Başka Bir Örnek Olarak; Yazı yazılırken, Bitcoin fiyatının şimdiye kadarki en yüksek tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) 10 Kasım 2021’de 69.000 $’dır. Bu, Bitcoin’in şimdiye kadar ulaştığı en yüksek, yani en yüksek fiyat olduğu anlamına gelir. Binance kripto borsasında piyasada işlem gördüğü fiyat birimidir.

2020 boğa koşusunda, birçok kripto para birimi, Bitcoin’in %300 artması ve yılın Aralık ayında yeni ATH’leri yenilemesiyle yeni Tüm Zamanların En Yüksek rekorları kırdı.

ATH Ne Demek

Borsalar Arası ATH Farkı

Ayrıca, her kripto para borsasının Bitcoin için farklı bir ATH değerine sahip olduğunu fark edebilirsiniz. Bitcoin 10 Kasım’da ATH’ye ulaştığında; Bitcoin bazı pazarlarda 68.850 doların üzerinde işlem görüyordu. Ancak Binance gibi kripto piyasası veri sağlayıcılarına göre birçok kişi Bitcoin’in ATH’sinin yaklaşık 69.000 dolar olduğu görülmüştür.

Bir kripto para birimi fiyatı ATH’sini geçtiğinde işler çılgına dönebilir. Yatırımcılar, bir ATH’ye ulaşan coin veya kripto para değerinin arkasında bir sebep olduğundan emin olmak için her zaman araştırma yapmalıdır.

ATH’den bahsetmişken, bunun tersi, bir varlığın işlem gördüğü en düşük fiyat noktasını ifade eden ATL’dir (“Tüm Zamanların En Düşük”). Bir ATH’yi kırmaya benzer şekilde, bir ATL’yi kırmanın da benzer etkileri vardır. Ancak diğer yönde. Herhangi bir mantıksal kanıt, nokta veya durdurulacak bir varlık olmadan, düşmeye devam edebilmektedir. Bir ATL’ye ulaşmak, varlığın gelecekte neler görebileceği konusunda belirsizlik yaratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu