Bitcoin Haberleri

Kriptoda Para Kaybetme Rekoru Kimde?

Son yaşanan ayı sezonunda birçok kripto yatırımcısı ciddi zararlar elde etmiştir.

Kriptoda Para Kaybetme Rekoru Kimde? El Salvador Hükümeti veya MicroStrategy olarak birçok kişi tahmin yürütebilmektedir. Cevap bunlar değil, Son krizden en çok etkilenen yatırımcı Binance Kripto Para Borsasının sahibi CZ’dir.

  • Changpeng Zhao; bu yılki kripto piyasası çöküşünden sonra servetini 87 milyar dolar sildikten sonra tarihte en çok parayı kaybeden adam olarak seçilmiştir.
  • CZ; bir zamanlar yatırım yaptığı şirketler dot com balonu çöktüğünde 77 milyar dolar kaybeden SoftBank kurucusu Masayoshi Son’u geride bıraktı.

Kriptoda Para Kaybetme Rekoru Kimde?

Changpeng Zhao’nun birçok unvanı var. Kriptodaki en zengin adam, dünyanın en büyük kripto borsasının kurucusu ve sektörün en büyük seslerinden biri. Peki ya dünyanın en büyük kaybedeni? Bu, pek çok insanın milyarderle ilişkilendirdiği bir şey değil. Dolayısıyla bir raporun ortaya koyduğu gibi, bu onun en son (ve muhtemelen en istenmeyen) unvanı.

Popüler olarak bilindiği gibi CZ, bir süredir kriptodaki en zengin adamdı. Servetinin büyük çoğunluğu, işlem hacmine göre en büyük kripto borsası olan Binance’deki hissesine bağlı. Ayrıca, sektöre erken giriş yapan diğer kripto paraların yanı sıra onaylanmamış miktarda Binance Coinlerine de sahiptir.

CNF’nin bildirdiği gibi, CZ bu yılın başlarında hem kripto hem de geleneksel finans alanındaki en zengin adamdı. Bu nedenle 40 yılı aşkın süredir sektörde olan eski bankacılık gurularını geride bıraktı.

Ancak kripto piyasası çöktükçe CZ’nin serveti de çöktü. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, şimdi 14.9 milyar dolar değerinde. Son günlerde 325 milyon dolar ve bugüne kadar şaşırtıcı bir şekilde 80,9 milyar dolar kaybetti. Serveti birkaç gün önce 11 milyar dolara düştü.

Bu, CZ’yi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kaybedeni yapıyor.

İstenmeyen rekor daha önce yatırım devi SoftBank’ın kurucusu Masayoshi Son’a aitti. Son, teknoloji girişimlerinde agresif bir yatırımcıdır ve bazıları, Çinli firma halka arz edildiğinde 60 milyar dolara dönen Alibaba’ya 20 milyon dolarlık bir yatırım gibi kesinlikle harika oldu. Ancak WeWork gibi diğerleri milyarlarca dolarlık felaketler oldu.

Nokta dönemi boyunca, Son teknoloji girişimlerine yüz milyonlarca yatırım yaptı. Bu nedenle hepsi yükseldikçe serveti 78 milyar dolara çıktı. Sonra balon patladı ve serveti 1.1 milyar dolara kadar indi. Bu, ona dünyanın en büyük kaybedeni unvanını veren 76.9 milyar dolarlık bir kayıptı. CZ onu tahttan indirene kadar bu unvanı yaklaşık yirmi yıldır elinde tutuyor.

Özetle Kripto Paranın Geleceği

Kripto pazarları tekrar toparlandığında CZ büyük olasılıkla eski ihtişamına geri dönebilecek. Ama belki de bu sefer portföyünü böylesine sarsıcı bir çöküşten kaçınmak için çeşitlendirmiş olacak ki dün ifşa ettiği bir şeyi yapmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu