Kripto Para Eğitimleri

Kriptoda Parabolik Sar Nedir?

Parabolik SAR Formülü Genel Anlamı, Fiyat Eğilim Tersine Dönüşlerini Tanımlamak İçin Bir Gösterge

Kriptoda Parabolik Sar Nedir? Tablo ve grafiklerden bir analiz yapacak olursak; çeşitli göstergelere (indikatör) ihtiyaç duymamız gerekmektedir. Bu göstergelerden birisi olan parabolik sar hakkında temel eğitim için makalemizi okuyabilirsiniz.

Kriptoda Parabolik Sar Nedir?

Parabolik SAR formülü, yatırımcılar tarafından fiyat çizelgelerinde trend yönünü ve potansiyel geri dönüşleri bulmanız için kullanılan trend izleyen bir göstergedir. Adındaki SAR, uygun giriş ve çıkış noktalarını belirlemek için bu göstergede kullanılan yöntem olan Durdur ve Geri Döndür.

Yatırımcılar arasında PSAR ve parabolik dur ve geri olarak da bilinmektedir.

Bu gösterge, fiyatın yönüne bağlı olarak, bir varlığın fiyatının üstünde veya altında, grafikte bir dizi nokta olarak görülebilmektedir.

Geleneksel olarak, bir nokta fiyatın altına düştüğünde yükseliş eğilimi olarak okunabilmektedir. Dolayısıyla fiyatın üzerinde bir nokta göründüğünde düşüş eğilimi sinyali olarak okunabilmesi mümkündür.

Bu popüler işlem formülünün kripto para piyasasında nasıl çalıştığını anlamak için bu formülü ve bileşenlerini tanıtıyoruz. Aşağıda örmek olarak parabolik sar grafiği ekliyorum, inceleyebilirsiniz.

Parabolik Sar Grafiği

Parabolik SAR Formülü ve Bileşenleri

Parabolik SAR göstergesi, mevcut piyasa yönünü anlamak için fiyat hareketinden türetilen hızlanma faktörünü aynı fiyatların önceki sonuçlarıyla karşılaştırır.

Bu formülün iki versiyonu, yatırımcılar tarafından fiyatın genel yönüne göre seçilebilecek şekilde kullanılmaktadır. Yükselen PSAR ve düşen PSAR, ki bunlar biraz farklıdır. Formüllere göz atalım.

RPSAR = Önceki PSAR + [Önceki AF (Önceki EP-Önceki PSAR)]

Hangi:

– RPSAR = Yükselen Parabolik SAR

– AF = 0,02’den başlayan ve 0,02 ile maksimum 0,2’ye yükselen Hızlanma Faktörü

– EP = Uç Nokta veya mevcut yükseliş trendindeki en yüksek nokta

Yükselen Parabolik SAR formülünün bu bileşenleri düşen formülde de kullanılmaktadır. Ancak farklı bir okuma ile. Ancak düşen PSAR formülü ve bileşenleri şu şekildedir:

FPSAR = Önceki PSAR – [Önceki AF (Önceki PSAR-Önceki EP)]

Hangi:

– FPSAR = Düşen Parabolik SAR

– AF = 0,02’de başlayan ve bu sürümde 0,02 oranında azalan Hızlanma Faktörü yeni bir düşük seviye oluşturmak için

– EP = Uç Nokta veya mevcut düşüş trendindeki en düşük dip

Parabolik SAR Formülü Nasıl Kullanılır?

Parabolik SAR formülünü kullanmanın ilk ipucu, yükselen PSAR mı yoksa düşen bir formül mü kullanıyorsunuz? Cevap basit: SAR başlangıçta yükselirken ve fiyat yükselen SAR değerinin altındaysa, durum düşüş trendidir. Dolayısıyla düşen SAR formülü kullanılmalıdır.

Tersine, SAR başlangıçta düştüğünde ve fiyat başlangıç değerinin üzerine çıktığında, tüccar tarafından yükselen formül kullanılmalıdır.

Parabolik SAR göstergesi genellikle alım veya satım sinyalleri oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu sinyaller, bu göstergenin beş noktasının konumu fiyatın bir tarafından diğerine geçtiğinde üretilmektedir.

Daha doğrusu noktalar fiyatın üstünden altına doğru hareket ettiğinde al sinyali olarak okunabilmektedir. Tam tersi noktalar fiyatın altından üstüne hareket ettiğinde ise sat sinyali olarak okunabilmektedir.

Özetle Kriptoda Parabolik Sar Nedir?

Parabolik SAR formülü, fiyatın yönünü değerlendirmek ve yatırımcılar tarafından olası geri dönüşleri ve giriş-çıkış noktalarını belirlemek için kullanılabilecek bir teknik analiz göstergesidir.

Güvenilir değerli alım/satım sinyalleri üretmek için bileşenleri olarak birkaç geçmiş veriyi alan; trendi takip eden bir göstergedir. Yatırımcılar, alım satım sinyalleri oluşturması için borsalardaki alım satımlarında bu popüler teknik analiz göstergesini kolayca kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu