Kripto Para Eğitimleri

Kriptoda Ters Pipler Nedir?

Fiyat hareketliliğini analiz edebileceğiniz basit bir gösterge eklentisidir.

Kriptoda Ters Pipler Nedir? Pip kelimesinin eş anlamlısı, ‘Mum’ olarak da karşınıza çıkması mümkündür. Her iki kelime aynı gösterge anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Pip İngilizce bir kelime ve bu kelimenin Türkçe karşılığı Mumdur.

Pipler, grafiklerin oluşumundaki yukarı veya aşağı yönlü mum şekline benzeyen simgelerdir. Kısacası, bir grafiğin oluşmasına neden olan en önemli etkenlerden birisidir. Pipler farklı kategorilere bölünmektedir. Bunlardan birisi de, Ters piplerdir.

Kriptoda Ters Pipler Nedir?

Ters pipler, en güvenilir mum sinyallerinden biridir. Şimdi bu ters mumların ne olduğunu öğrenelim. Bir ters mum, önceki mumunun veya mumlarının yönünü tersine çeviren bir mumdur.

Ters Pipler Grafiği

Ters Pipler Ne Zaman Görünür?

Grafiğe daha kısa bir zaman diliminde bakarsanız, her bir geri dönüş mumunun bir düşüş trendi mumu, ardından bir yükseliş trendi tarafından yapıldığını göreceksiniz.

Pip, mutlaka bu sırayla gelmez. Bir yükseliş trendinde, piyasa bir satış zirvesi yaşar. Ardından yükselme eğilimi kırılır (tersine döner). Bir trendin her bir mumunun aynı anda bir başak, kopuş, tepe mumu olduğunu ve durumun bu pozisyonlardan hangisinin belirli bir muma daha iyi uyduğunu belirlediğini unutmayın. Bunun tersi de bir düşüş eğilimi dönüş mumu için geçerlidir. Bir düşüş eğilimi sırasında, grafiğe daha kısa bir zaman diliminde bakarsanız; yükselme eğilimi pipi, bir satın alma zirvesinin gerçekleştiğinin bir işaretidir. Dolayısıyla ardından düşüş eğiliminin sona erdiğini gösteren bir düşüş eğilimi pip gelir.

Çoğu yatırımcı, gövdesi mevcut eğilime karşı olan bir mum arıyor. Ancak aslında bu gerekli değil ve bir tersine çevirmenin birçok hedefi üzerinde düşünülmesi gerekiyor. Bir geri dönüş mumu en iyi bilinen sinyal mumudur. Dolayısıyla bir geri dönüş mumunun gerekli bileşeni, açılış fiyatının kapanış fiyatından daha düşük olmasıdır. Ama eğer bir ters mumun gövdesi önemli değil ise, o zaman ne olur?

Ters Pip Nedir

Boğa Ters Pipleri Nasıl Bulunur?

Boğa dönüş mumunda aranacak ilk önemli şey, açılış fiyatının önceki mumun kapanış fiyatına yakın veya bundan düşük olması ve kapanış fiyatının kendisinin açılış fiyatından ve önceki mumun kapanış fiyatından yüksek olması gerektiğidir. Fiyat (Biraz kafanız karıştıysa endişelenmeyin). Bir yukarı dönüş mumunun alt gölgesi, mum gövdesinin üçte biri ile yarısını oluşturur ve üst gölgesi çok küçüktür veya hiç yoktur.

Bir mumun yukarı yönlü bir mum olup olmadığını kontrol ederken bakılması gereken bir diğer önemli şey, bir sonraki mumun küçük bir doge mumu olmaması gerektiğidir. Bunun yerine, bir sonraki mum güçlü bir yükseliş mumu olmalıdır. Güçlü bir trend mumu, nispeten büyük bir gövdeye (diğer mumlara göre) ve küçük veya var olmayan gölgelere sahip bir mumdur.

Boğa dönüş mumunun kapanış fiyatı, önceki birden fazla mumun en yüksek ve kapanış fiyatlarını tersine çevirmelidir. Bu, kapanış fiyatının önceki mumların yüksek ve kapanış fiyatlarının çoğunu aşması gerektiği anlamına gelir.

Bir Ayı Ters Pipleri Nasıl Bulunur?

Bir mumun aşağı yönlü bir mum olup olmadığını kontrol etme; yükseliş mumunu bulmaya benzer, ancak bunun tersi de geçerlidir. Yeni başlayanlar için, bir yükselme eğilimi sırasında aşağı yönlü bir dönüş mumu belirmektedir. Dolayısıyla yatırımcı mevcut yükselme trendinin sona ermek üzere olabileceğini işaret eder. Bir aşağı yönlü mum tanımlamak için, açılış ve kapanış fiyatlarını kontrol ederek ve karşılaştırarak başlamalısınız, mum henüz kapanmadıysa, geri dönüş mumu kapanana kadar pozisyona girmemelisiniz.

Bir aşağı yönlü mumun açılış fiyatı, önceki mumunun kapanış fiyatına yakın veya onun üzerinde olmalı ve kapanış fiyatı önceki mumun kapanış fiyatından düşük olmalıdır. Aşağı yönlü mumun üst gölgesi, mum gövdesinin üçte biri ile yarısı arasında olmalı ve alt gölgesi çok küçük olmalı veya hiç olmamalıdır.

Ters mum kapandıktan sonra, bir sonraki mumunu kontrol etmelisiniz. Bir aşağı yönlü mumdan sonra gelen mum, küçük bir doge mumu olmamalıdır. Bunun yerine, güçlü bir düşüş eğilimi mumu olmalıdır. Güçlü bir düşüş mumu; küçük veya var olmayan gölgeleri olan nispeten büyük bir gövdeye sahip bir mumdur.

Geri dönüş mumu açılış fiyatının altında kapatılmalı. Ve kapanma fiyatı önceki mumdan daha fazla tersine dönmelidir. Bu, aşağı yönlü mumun önceki mum dip seviyeleri ve açılış fiyatlarının birçoğunun altında kapanması gerektiği anlamına geliyor.

Özetle, Pip kırma, sinyal pipleri ve giriş pipi dahil her güçlü trend pipleri için geçerlidir. Örneğin, düşüş eğilimi sırasında en düşükte, bir ters dönüş mumu varsa ve son sekiz mumun üzerinde bir fiyatla kapanırsa ve en yüksek değeri önceki beş mumun üzerindeyse, bu sadece bir ters mumdan daha güçlü bir sinyaldir. Kapanış fiyatı sadece önceki mumun kapanış fiyatının üzerindedir ve önceki mum zirvelerinden daha yüksek değildir.

Her mumdan sonra piyasa yukarı veya aşağı hareket edebilmektedir. Bu nedenle her mum hem almak hem de satmak için bir fırsattır.

Ters Pipleri Kullanarak İşlem Yapın

Piyasa eğilimi yönünde işlem yapmak akıllıca olduğundan, yalnızca sinyal mumu piyasanın mevcut eğilim yönünde güçlü bir trend mumuysa, işlemin başarı şansı daha yüksektir. Alıcılar ve satıcılar arasındaki denge mumun en düşük veya en yüksek seviyesinde bozulduğunda bir fırsat aradığınızı unutmayın. İyi bir durumda, şu anda bir ters mum, yatırımcı için harika bir nokta.

Sadece mum uzunluğundaki tek bir trendin ardından girseniz bile; piyasanın sizin beklenti ve hedeflerinize doğru hareket etmesini beklersiniz. Bir işlemin girişini bir sinyal mumundan daha fazla beklemek, piyasanın hedefinize doğru daha fazla hareket etmesini gerektirir, bu durumda kazanma şansınız daha da yüksektir.

Her ne kadar bir grafikteki diğer fiyat hareketi sinyallerine bağlı olarak; mevcut trendin ters yönüne doğru bir trend mumu bile kabul edilebilmektedir. Bir sinyal mumu olabilme ihtimali oldukça yüksektir. Bunu göz önünde bulundurarak, ister doge mumları, isterse trendin tersi yönünde hareket eden trend mumları olsun, sinyal mumlarının başarısız olma şansı daha yüksektir. Bunun nedeni, piyasanın hareket etmesi gereken trendin zıt yönünün henüz kendini kanıtlamamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu