Kripto Para Eğitimleri

Kriptoda Zarar Nasıl Hesaplanır?

Kripto para işlemlerinizde net kâr ve zararınızı nasıl hesaplarsınız? Kırılgan bir piyasada hesabınızı kontrol altına alabileceğiniz temel stratejileri değerlendireceğiz.

Kriptoda Zarar Nasıl Hesaplanır? Temel yöntemlerle bu konuya açıklık getireceğiz. Kâr veya zarar ettiğinizi nasıl anlarsınız? İşlem performanslarınızı değerlendirmeniz için bu makalede çeşitli teknikleri ele alacağız.

Cep telefonları ve kıyıdan kıyıya cep telefonu kapsama alanından önce, yol kenarındaki lokantalar ve benzin istasyonları, kasabadan geçen yolculara katlanır haritalar satarak iyi iş çıkardılar. Bu haritalar çok önemli navigasyon araçlarıydı ve sadece şu anda bulunduğunuzu değil, aynı zamanda nereden geldiğinizi ve muhtemelen nereye gittiğinizi de gösteriyordu. Hisse senedi yatırımcıları için, kar ve zarardan elde edilen performansı ölçmek ve izlemek, katlanır haritanın finansal versiyonudur.

Kriptoda Zarar Nasıl Hesaplanır?

Performansı izlemenin en basit yolu, başlangıç ​​hesap bakiyenizi işaretlemek ve ardından, günlük, aylık, üç aylık vb. herhangi bir dönemde, yatırdığınız veya çektiğiniz fonlar hariç, mevcut bakiyenizle karşılaştırmaktır. Birçok yatırımcı genellikle Yeni Yıl, hesap bakiyelerini not ederek ve o yıl ne durumda olduklarını ölçmek için periyodik olarak kontrol ederek.

Hesaplamaları Anlayın

Ancak, daha aktif bir yatırımcıysanız veya pozisyonlarınızı daha derine inmek istiyorsanız, performansı izlemenin bir dizi başka yolu vardır, ancak önce, bazı terimleri ve bunlara thinkorswim® platformunda nasıl erişileceğini öğrenelim. .

  • KÂR/ZARAR GÜN; Kâr/Zarar Günü, dün geceki mevcut işarete yakın olandan itibaren pozisyonunuzda kazanılan veya kaybedilen paranın miktarı ile gün içi kâr ve zararın toplamıdır. Pozisyon Açıklamasında, pozisyonunuzdaki herhangi bir hisse senedi veya opsiyonun güncel fiyatını görebilirsiniz.
  • KÂR/ZARAR İşlem Başlangıcı; İşlemin başlangıcından bu yana pozisyonunuzda kazanılan veya kaybedilen para miktarıdır. Pozisyonunuzdaki herhangi bir hisse senedi veya opsiyonun işlem fiyatını İzleme sekmesine gidip P/L Açık dolar tutarına tıklayarak görebilirsiniz.
  • KÂR/ZARAR Yıllık); K/Z YTD, cari takvim yılında belirli bir temel menkul kıymette yapılan veya kaybedilen para miktarıdır. Tüm açık pozisyonlar için P/L’yi ve bir takvim yılında yapılan belirli bir hisse senedi veya endeks için yapılan kapalı pozisyonları içerir.
  • KÂR/ZARAR (P/L) %; P/L %, uygulama fiyatınızın bir fonksiyonu olarak kazanılan veya kaybedilen paranın yüzdesini hesaplar. Bu, pay olarak P/L Open’ı ve payda olarak uygulama fiyatınızı alır. Seçenekler söz konusu olduğunda, bunun yalnızca tekli seçeneklerin P/L’sini hesaplayacağını ve dolayısıyla spreadleri hariç tutacağını lütfen unutmayın.

Bu dört farklı hesaplama, portföyünüzü çeşitli şekillerde ölçmek için kullanılabilir. Örneğin, yılın ilk işlem gününde hesabınızda 100.000$ ile başladığınızı ve açık pozisyon olmadığını varsayalım. Ardından, her ikisi de 10$’dan işlem gören ABC ve XYZ hisselerinin her biri için 500 hisse satın alırsınız. Her iki hisse senedinin de hemen 1$ arttığını varsayarsak, kar/zararınız şöyle görünecektir. Not; Lütfen bu örneğin komisyonları ve işlem ücretlerini içermediğini unutmayın.

Kripto Kâr Zarar Tablosu

ABC  XYZ
Günlük +$500 +$500
İşlem Başlangıcı +$500 +$500
Yıllık +$500 +$500
Kâr Zarar (P/L) +$10 +$10

Diyelim ki ertesi gün ABC hisseleri hisse başına 0,50 dolar düştü. Dolayısıyla siz onu satmaya karar verdiniz. Bu arada, XYZ hisse fiyatı değişmedi. P/L’niz şöyle görünmek ister.

ABC  XYZ
Günlük -$250 +$0
İşlem Başlangıcı +$250 +$500
Yıllık +$250 +$500
Kâr Zarar (P/L) +$5 +$10

Performans Matrisi Oluşturma

Yukarıdaki örneklerin gösterdiği gibi, sizin için en önemli olan performans türünü izlemek için bu metrikleri karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Günlük yatırımcıysanız, günlük ve açık P/L’ye daha fazla odaklanabilirsiniz, oysa uzun vadeli bir yatırımcı YTD P/L ile daha fazla ilgilenebilir.

Performansı izlemenin başka bir yolu da açık pozisyonlar ile kapalı pozisyonlar arasında ayrım yapmaktır. Açık pozisyonlarla, “kısa vadeli”, “uzun vadeli”, “spekülatif”, “değer” veya herhangi bir sayıda kriter gibi kavramlara odaklanan alt gruplar oluşturabilir ve ardından her birine uygun pozisyonları ekleyebilirsiniz. Bu, pozisyonlarınızı düzenli tutmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla size her bir alt gruptaki performansı birbirinden ayrı olarak izleme yeteneği verir.

Kapalı pozisyonlar için, performansı izlemenin bir yolu, onları bir elektronik tabloya indirmek ve kârlı işlemleri kârsızlardan ayırmaktır.

Yatırım performansını izlemek, bir yatırımcı olarak yapabileceğiniz en güçlü şeylerden biri olabilir. Çok basit, anlaşılır bir şekilde yapılabilir veya istediğiniz kadar karmaşık hale getirebilirsiniz. Ancak bunu nasıl yapmayı seçerseniz seçin; onu yatırım araç kutunuzun merkezi bir parçası haline getirmeyi düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu