Coin Eğitimi

Launchpad Nedir?

Kripto yatırımı yeni bir yatırım modelidir. Kripto piyasalarında birçok yatırımcı teknik açıdan oldukça zayıftır. Bir piyasayı anlayabilmeniz için, çoğu özelliğine hakim olmanız gerekmektedir. Bu makalemizde launcpad nedir? detaylı bir şekilde inceleyip değerlendirmesini sağlayacağız.

Güncel kripto haber takip eden yatırımcıların son günlerde sıkça duyduğu Launchpad Nedir? Kısa zaman dilimleri içerisinde; (saat veya birkaç gün) ciddi kazanç elde etme isteyen yatırımcıların kullandığı bir stratejidir.  Kripto fırlatma rampaları, potansiyel yatırımcıların paralarını riske atmadan önce anlamaları gereken risklere rağmen, bu tür getiriler için neredeyse bir garanti sunar.

Bir fırlatma rampası projesini satın aldıysanız ve kaybettiyseniz veya para kazandıysanız, insanların neden en iyi kripto fırlatma rampalarını aradığını anlayacaksınız. Yalnızca kuruşluk kripto para birimleri satın alıyorsanız ve fırlatma rampasına katılmadıysanız, bu makaleyi okuyarak değerli bilgiler edineceksiniz.

İlk olarak, kripto fırlatma rampalarını mümkün olan en basit şekilde açıklamaya çalışıyoruz.

Launchpad Nedir?

Bunlar, tokenler halka açıklanmadan önce yatırımcıların yeni kripto para projelerini satın almalarına izin veren platformlardır. Launchpad’ler genellikle bir kripto borsası veya bu amaca adanan farklı bir proje tarafından pazarlanmaktadır.

Launchpad’lerin nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için, yeni kripto projelerinin ürünleri veya hizmetleri için nasıl para topladığını anlamanız gerekmektedir. Launchpad Nedir? Nasıl Çalışır?

 • Geliştirmek istedikleri bir ürün veya hizmet ile yeni bir proje ortaya çıkar.
 • Planladıkları platformların ayrılmaz bir parçasını oluşturacak bir belirteç oluştururlar.
 • Bu tokenları, para toplamak için ilk yatırımcılara satarlar.
 • Belirteç daha sonra kamu pazarında serbest bırakılmaktadır.
 • Proje büyüdükçe ve coinin fiyatı arttıkça yatırımcılar para kazanıyor.

2017 ve öncesinde, çoğu yeni proje, token satışlarını doğrudan web sitelerinde gerçekleştirdi. Tokenları belirli bir fiyattan satın alan yatırımcılara token dağıttı. Süreç, ilk madeni para teklifi (ICO) olarak bilinmektedir. Bu nedenle yatırımcılar, bir borsada listelenene kadar belirteci elinde tutmak zorunda kalacaktı.

Ancak, ICO’ların %90’nının dolandırıcı olduğu ortaya çıktığında, birçok yatırımcı bu projelerden uzak durdu. Temel sorun, çoğu yeni yatırımcının yeni kripto projelerini analiz edecek bilgi ve uzmanlığa sahip olmamasıdır. Bu nedenle kelimenin tam anlamıyla gösterişli görünen her şeye para yatırmasıydı.

Bu arada, kripto borsaları gelir fırsatını gördü ve iki eliyle yakaladı. Yöntem, borsada yeni projeler satın almak isteyen kullanıcıları ve potansiyel yatırımcıları olduğu için işe yaradı. Yatırımcılar ayrıca borsa tarafından kullanılan güvenlik inceleme sürecine de güvenerek, Lauchpad sistemini benimsediler.

Binance gibi merkezi borsalarda (CEX’ler) token satışlarını gerçekleştirmeye yönelik yeni süreç, daha sonra ilk borsa teklifi (IEO) olarak adlandırılmıştır. Dolayısıyla borsa tarafından bu tür satışları gerçekleştirmeleri için kullanılan platforma fırlatma (roket) adı verilmiştir.

Son zamanlarda, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ortaya çıktı. Aynı zamanda yatırımcılara yeni kripto projeleri satın alma fırsatları sunmaktadır. Bu belirteç satış sürecine ilk DEX teklifi denir. DEX’lerin bunu sağlamak için kullandığı platform veya hizmete de başlatma paneli denir.

Launchpad Nasıl Kullanılır?

 • Temel Bilgileri Anlayın; Bir kripto başlatma paneli kullanmak için öncelikle platformu yöneten kurallar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu, katılım için gereken minimum tutarı, token kilitlenme süresini ve dağıtım programını içerebilmektedir. Bu tür bilgiler genellikle Launchpad sayfasında bulunmaktadır. Ve ayrıca borsanın sizin yetki alanınızı destekleyip desteklemediğini size bildirir.
 • Hazırlanın; Kullanmak istediğiniz platformun sürecine aşina olduğunuzda, katılım için uygun olmak için gereken tokenları satın alabilirsiniz. Yüksek fiyattan satın almaktan veya kaçırmaktan kaçınmak için belirteçleri programın çok öncesinde satın aldığınızdan emin olun.

DEX tabanlı bir fırlatma rampasına katılacaksanız, muhtemelen bir Metamask cüzdanı kurmanız ve uygun ağa (Ethereum veya Binance Smart Chain) bağlamanız gerekecektir.

Cüzdanı kurduktan sonra, ağ ücretlerini ödemek için adrese bir miktar ETH veya BNB göndermeniz gerekecek.

 • Katılım: Token satışı için belirlenen tarih ve saatte, varsa tokenlarınızı stake etmek için cüzdanınızı bağlayın veya cüzdanınıza giriş yapın. Aksi takdirde, size tahsis edilen tokenları talep edin. Genellikle olduğu gibi fazla fonları çekin.

Launchpad Nereden Alınır?

Bu projeleri genellikle global veya yerli güvenli kripto para borsalarından almanızı tavsiye ederiz. Günümüzde birçok yerli kripto para borsası çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu nedenle etkinliğe göre değil; Saygınlığı, güvenirliği, yasal oluşumu ve işlem hacmi ile dünyada en büyük 100 kripto para borsasını sizlerle paylaşabiliriz.

Binance Launcpad

Global Kripto Para Borsaları

 • Binance Launchpad
 • Kucoin Spotlight
 • Coinbase

Yerli Kripto Para Borsaları

 • Paribu
 • BtcTürk

Launchpad kripto para borsaları haricinde, direkt farklı aracı kurumlardan da alınabilmektedir. Bu oldukça riskli bir yatırım olabilmektedir. Dolayısıyla karar vermeden önce iyi bir şekilde araştırmanızda oldukça fayda vardır.

En Çok Tercih Edilen Launchpad Firmaları

 • Launchpool
 • PancakeSwap IFO
 • PolkaStarter
 • MakerDAO Pad

Launchpad Hakkında Merak Edilenler

Launchpad Token Satışı Ön Satıştan Farklı mı?
Evet. Bir ön satışta, bir proje normalde işlerini kurmanın temel maliyetlerini karşılamaları için çok erken yatırımcılara (risk sermayesi firmalarını içerebilmektedir) token satar. Satış öncesi fiyat genellikle fırlatma rampası fiyatından daha düşüktür. Bunun da token açık piyasada işlem görmeye başladığında fiyattan daha düşük olması beklenmektedir.

Launchpad Projelerine Yatırım Yapılması Önerilir mi?
Diğer kriptolara yatırım yapma gibi, token satışlarına katılmak da risklidir. Birincisi, yeni piyasaya sürülen madeni paranın fiyatı genellikle çok değişkendir, yani para birkaç dakika, saat veya gün içinde kazanılabilir veya kaybedilebilir.
Kullanıcılar risk iştahlarını tartmalı ve kripto portföylerinin hangi bölümünü launchpad token satışlarına katılmak için tahsis edeceklerine karar vermelidir.

Kripto Launchpad’lerden Ne Kadar Kazanabilirim?
Bir kez daha, yapılacak miktar sabit değildir. Dolayısıyla yatırılan miktarın birkaç katına kadar çıkabilmektedir. Satış tamamlandıktan hemen sonra tahsislerini satmayı taahhüt eder ise; Bu pek olası olmasa da, kripto projelerine yatırım yapmaktan da para kaybedilebilmektedir.

Özetle Launchpad Nedir?

Tokenler halka açık olarak yayınlanmadan önce satın almanıza izin vererek yeni kripto projeleri için para toplayan herhangi bir platform, kripto fırlatma (roket) olarak bilinmektedir.

Uyarı, Fon yaratma mekanizmalarının nispeten kolay doğası risksiz değildir. Bu nedenle yatırımcılar masaya para koymadan önce durum tespiti yapmalı ve risk iştahlarını tartmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu