AltCoin Haberleri

Lightning Network Hedeflerini Gerçekleşiyor

Lightning Network (LIGHT) token belirlediği hedefleri tek tek gerçekleştirmeye başlamaktadır.

Lightning Network Hedeflerini Gerçekleşiyor. İlk projesini 16 Mart 2021 tarihinde resmen duyurmuştur. Bu projeyi duyururken çeşitli hedeflerini de yatırımcıları ile paylaşmıştır. Aradan bir yıl geçmesine rağmen Lightning Network (LIGHT), yeni borsalarda listelenmeye başlayacaktır.

Şuan için satışı sadece PancakeSwap platformundan gerçekleşmektedir. Token ile alakalı gelişmeleri makalemizde inceleyebilirsiniz.

Lightning Network Hedeflerini Gerçekleşiyor

Şimdiye kadarki kısa ömrüne rağmen, Bitcoin, değerin saklanabileceği ve aktarılabileceği giderek daha fazla kabul gören küresel bir ortam haline gelmeyi başardı. Yine de önemli bir sorun var. Zincir içi aktivite o kadar büyüdü ki, kullanıcılar bazen nispeten yavaş işlem hızları ve yüksek ücretlerle karşılaşabiliyor. Sonuç olarak, Bitcoin’i çevreleyen anlatı, yıllar içinde dijital para birimi olarak bilinmesinden, dijital bir değer deposu ve transfer ortamına dönüştü. Neyse ki, sektör içinde nihayet meşru bir çekiş kazanan bu sorunlara yaygın olarak kabul edilen bir çözüm var.

Lightning Network Avantajları

İkinci katman protokolü olarak hareket eden LIGHT, işlemleri zincir dışına taşıyarak ağ tıkanıklığını azaltmak için çalışır. Bunu yaparken, LIGHT, Bitcoin ağını neredeyse anlık mikro işlemler için pratik anlamda kullanılabilecek bir ağ haline getirme yeteneğine sahiptir. Aşağıdakiler, LIGHT’ın bunun böyle olmasına izin veren birkaç avantajıdır.

  • Hız; Zincir dışı ödeme kanalları ağ tıkanıklığını azaltarak işlemler için neredeyse anında ödeme süreleri sağlar
  • Maliyet; İşlemleri zincir dışına taşıyarak ve sadece ödeme kanallarının açılış/kapanışlarını zincire kaydederek, ücretler neredeyse ortadan kalkıyor.
  • Gizlilik; Onion Routing, işlem yapılan değerin kaynağını ve hedefini gizlediği için ekstra bir gizlilik katmanı ekler
  • Esneklik; LIGHT çoğunlukla Bitcoin ile ilişkilendirilirken, protokolü de kullanabilen çeşitli başka blok zincirleri vardır. Buna Litecoin (LTC), Decred (DCR) ve daha fazlası dahildir.

Geniş bir ölçekte başarılı bir şekilde uygulanırsa, LIGHT, sektörde kendilerini “BTC katilleri” olarak lanse eden birçok yeni girişimi geçersiz kılma potansiyeline sahiptir. Bitcoin’in yalnızca dijital bir değer deposu olarak değil; aynı zamanda dijital bir para birimi olarak da işlev görmesine izin verebilir.

Basamaklı Etki

Uzun zaman önce atılan LIGHT’ın benimsenmesine yönelik ilk adımlar, teknoloji nihayet daha büyük kıyafetlerin kobay gibi hissetmeden güvenebileceği kadar sağlam olduğu için 2022’de kademeli bir etkiye yol açtı. 2017’de etkinleştirilen SegWit’ten daha yakın zamanda uygulanan TapRoot yükseltmesine kadar, bu yükseltmelerin mümkün kıldığı LIGHT benimseme örnekleri aşağıdadır.

Lightning Network Ortaklıkları

LIGHT’ın benimsenmesinin en yeni ve tartışmasız en önemli örneği; Chicago merkezli bir ödeme uygulaması olan Strike tarafından Bitcoin Miami 2022’de duyuruldu. Strike CEO’su Jack Mallers, şirketin LIGHT’ı entegre etmek için yalnızca NCR; Blackhawk ve Shopify ile ortaklık yapmadığını belirtti.

Doğal olarak bu duyuru, WalMart, McDonalds, Macy’s gibi endüstri devlerinin artık dijital varlıkları kolaylıkla bir ödeme şekli olarak kabul etme araçlarına sahip olması anlamına geldiği için dijital varlık sektöründe kayda değer bir heyecana neden oldu. Bu kadar önemli bir şirket böyle bir hamleyi duyurursa; dolayısıyla diğerleri geride kalmamak için çabalarken, ana akımda şüphesiz bir domino etkisi olurdu. Henüz durum böyle olmasa da Strike’ın açıklaması böyle bir senaryo için umut verici bir adım.

RobinHood

Ayrıca Bitcoin Miami 2022 konferansında yer alan RobinHood; tamamen LIGHT özellikli olacak kendi dijital cüzdanının uzun zamandır beklenen lansmanını duyurdu. Bu hizmetin yanı sıra, yakında Bitcoin’in LIGHT etkinken neler başarabileceğine maruz kalacak olan 2 milyondan fazla kişiden oluşan bir bekleme listesi var.

Kraken

Eskiden San Francisco merkezli olan Kraken, yaklaşık bir yıl önce protokolü uygulama niyetini açıkladığında LIGHT’ı ilk destekleyenlerden biri haline gelen popüler bir dijital varlık borsasıdır. Şimdiki zamana hızlı bir şekilde ilerleyin. Dolayısıyla borsa sözüne sadık kaldı. Bu nedenle 24 Mayıs’da LIGHT’ın artık tüm müşterileri için yayında olduğunu duyurdu.

BitPay

26 Nisan’da BitPay, LIGHT için acil destek başlattığını duyurdu. Bu hareketi, yatırımcıların, “…ana blok zincirini tıkamadan “zincir dışı” işlemler yapmalarına ve aynı zamanda Bitcoin ödemelerinin aynı güvenlik ve rahatlığını almalarına izin vermek olarak nitelendirdi. BitPay ayrıca LIGHT’ın benimsenmesinin ana nedeni olarak daha hızlı hız, daha düşük ücretler ve ölçeklenebilirlik olduğunu belirtiyor.

Lightning Network (LIGHT) Fiyatı

10 Nisan 2022 tarihinde token değeri 0.083 dolardan satışı gerçekleşmektedir. Bu nedenle geçmiş fiyat değerlerine göre alım seviyesinde gösterilmektedir. Token ATH değeri 10 Aralık 2021 tarihinde 94 Cent olarak gerçekleşmiştir. O dönem ile bugünkü fiyat aralığına değinirsek, yaklaşık 86 Cent değer kaybettiğini görmekteyiz. Tüm zamanların LIGHT token fiyat grafiği aşağıdaki gibidir.

Lightning Network (LIGHT) Fiyatı

Sıradaki ne?

Yukarıda listelenen örnekler pek çok örnekten sadece birkaçıdır. Durum böyleyken ve LIGHT artık geniş çapta kabul görürken; gelecek vaat eden protokol için sırada ne var? LIGHT’ı geliştirmeye odaklanan bir şirket olan Lightning Labs; bir sonraki adımın, stabilcoinleri LIGHT’a getirebilecek bir protokol olan TARO’yu entegre etmek olduğuna inanıyor. Bu fikir, Lightning Labs’ın bu başarıya ulaşmak için 70 milyon doları başarıyla toplayabildiğini vaat etti.

Lightning Network (LIGHT); Binance gibi dünyanın en büyük kripto borsasında listelenirse ciddi bir fiyat artışına gidecektir. Bu nedenle birçok kripto para yatırımcısı bu tokenı gelecek vaat eden tokenlar arasında göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu