Finans Haberleri

Meta NFT Rüyasından Vazgeçiyor

Facebook ve Instagram'ın arkasındaki ana şirket, iki sosyal medya ağında NFT projelerini sonlandırmaya karar verdi.

Meta NFT rüyasından vazgeçiyor. Kısaca bu teknoloji hakkında bilgi vermek gerekir ise. Meta NFT projesi, NFT’lerin (Non-Fungible Token – Değiştirilemeyen coin) yönetimini ve takibini kolaylaştırması için oluşturulan bir platformdur. Bu platformda, kullanıcılar NFT’lerini kolayca oluşturabilmektedir. Ayrıca yönetip ve takip edebilirler.

Meta NFT’nin en önemli özelliklerinden biri, NFT’lerin tarihçesinin kaydedilmesidir. Bu özellik sayesinde, bir NFT’nin geçmişi, önceki sahipleri, fiyatları ve diğer önemli bilgileri görüntülenebilmektedir. Ayrıca, platformda NFT’lerin alım-satım işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir.

Meta NFT projesi, özellikle sanat ve koleksiyonculuk gibi alanlarda NFT kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte önem kazanmıştır. Sanat eserlerinin NFT olarak satılmasıyla, eserlerin orijinalliği ve benzersizliği daha iyi korunup ve takip edilen hale gelmektedir.

Ancak, NFT’lerin henüz yeni bir teknoloji olması nedeniyle, Meta NFT gibi platformlar da henüz gelişme aşamasındadır. Ayrıca kullanıcılar tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Kullanıcıların NFT’leri satın almadan önce, NFT’nin geçmişi ve sahte olup olmadığı konusunda doğru bilgilere sahip olmaları önemlidir.

Meta NFT Rüyasından Vazgeçiyor

Şirketin yaptığı duyuruya göre Meta, Facebook ve Instagram’daki NFT projeleri için yolun sonuna geldi. Bu, şirketin artık Instagram’da dijital koleksiyon ürünlerinin basımını ve satışını test etmeyeceği anlamına geliyor. Ayrıca, önümüzdeki birkaç hafta boyunca şirket, Facebook ve Instagram’daki NFT paylaşım özelliğini de sonlandıracak. Duyuru ilk olarak Meta’nın ticaret ve fintech lideri Stephane Kasriel tarafından Pazartesi günü Twitter’da yapılmıştır.

Kasriel tweet attı

“Şirket genelinde, odak noktamızı artırmak için neye öncelik verdiğimizi yakından inceliyoruz. İçerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemenin diğer yollarına odaklanmak için dijital koleksiyon ürünlerini (NFT’ler) şimdilik azaltıyoruz.”

Ayrıca şirketin mesajlaşma ve Meta’nın Instagram’daki kısa video içerik özelliği olan Reels’ten para kazanma gibi diğer alanlara odaklanacağını iddia etti. Kasriel ayrıca şirketin Meta Pay’in işlevlerini iyileştirmeyi ve daha sorunsuz ödeme ve ödeme kanalları oluşturmaya çalışacağını da açıkladı.

Meta’nın NFT Çabaları

Kısa süre sonra Meta sözcüsü Joshua Gunter, haberi doğrulayan bir e-posta yazdı. İşletmesi için metaverse öncelikli bir strateji sunmak üzere kendisini Facebook’tan yeniden markalaştıran Meta, dijital koleksiyon pazarında kimliğini oluşturması için hevesle uzaya koştu. Hatta NFT işlevsellik özelliğini 100 ülkede kullanıma sunmuştur.

Şirket, NFT entegrasyon özelliğini ilk olarak belirli kullanıcılar için Facebook’ta yayınladı. Ayrıca kısa süre sonra Instagram izledi. Kısa bir süre sonra şirket, her iki sosyal medya platformu için, tüm kullanıcıların cüzdanlarını bağlamasına ve NFT’lerini hem Facebook hem de Instagram’da paylaşmasına olanak tanıyan bir çapraz gönderi özelliğini duyurdu. Yakın zamanda Meta, kullanıcıların doğrudan platform aracılığıyla NFT’ler oluşturmasını istemiştir. Ayrıca ticaretini yapmasını sağlamak için bir NFT pazar yerini destekleyecek bir Instagram özelliği başlatmaya karar vererek NFT alanına daha derin bir adım atmaya karar verdi.

Ayı Piyasası, Meta NFT’lere İlgi Eksikliği

Bununla birlikte, kripto dünyasının diğer sektörleri gibi, NFT pazarı da 2022’deki ayı döngüsünden derinden etkilendi. NFT’lere olan talebin tüm zamanların düşük seviyesinde olması nedeniyle Meta’nın çabalarının gerçek bir etkisi olmadı.

Meta, aktif kullanıcılarının %2’si NFT’leri benimsemiştir. Ayrıca dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea’den çok daha güçlü bir kullanıcı tabanı oluşturmalarına yardımcı olacağını iddia etmişti. Ancak, metaverse’e yaptığı yoğun yatırım ve kitlelerin ilgisizliği nedeniyle darbe alan Meta, NFT çabalarını tamamlıyor. NFT pazarındaki bu düşme potansiyelindeki en büyük pay kripto piyasalarının belirsizliğidir. İlerleyen zaman dilimlerinde NFT tekrar değer kazanabilir mi? Belirsizliğini korumaktadır.

Kripto para piyasalarında yeni ve acemi bir yatırımcı iseniz, oldukça risk olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle iyi araştırarak veya deneyim sahibi kişilerle fikir alış verişi yamalısınız.

Feragatname: Bu makale yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır. Yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmaz veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu