Finans Haberleri

Metaverse Kimler İçin Fırsat?

Günümüzde en az bitcoin kadar birçok yatırımcı tarafından konuşulan metaverse sizin içinde bir fırsat teşkil eder mi? Metaverse kimler için fırsat sunuyor yorumlamamız ile analiz edelim.

Metaverse Kimler İçin Fırsat? Her geçen gün farklı oluşumlardan duyduğumuz Metaverse projeleri ve kripto paralar ile ilişkisine şahit oluyoruz. Ünlü bir futbol kulübü, çeşitli ülkeler veya Üniversiteler bu alanda ciddi yenilikçiliklerle ön planda çıkmaktadır. Dolayısıyla bu projelerden de ciddi kârlar elde etmektedir.

Yeni nesil bu teknoloji hizmeti; Sizi ne şekilde etkiler veya nasıl bu oluşumun içerisinde yer alabilirsiniz biraz karmaşık gibi görülebilmektedir. Kısa kısa metaverse ile ilgili genel prosedürlere değineceğiz.

Metaverse Kimler İçin Fırsat?

  • Geliştiriciler, Metaverse’deki ticaret faaliyetlerinden faydalanacaklar.
  • Katılımcıların %70’i geliştirmenin Metaverse’i etkilediği konusunda hemfikir.

API Sağlayıcı Agora tarafından yürütülen bir araştırma, alım satım faaliyetinin mevcut merkezi borsalardan “metaverse” olarak adlandırılanlara geçişinin, geliştiricilere yenilikçi merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmaları için daha önemli fırsatlar sağlayabileceğini öne sürüyor. Bu, LG Electronics’in kısa süre önce kripto ve blok zinciri keşfinde işine yeni bir konsantrasyon alanı eklediğini duyurmasının ardından geldi.

Agora Ceo’su bu konuda oldukça etkili ifadelerde bulundu. Bu ifadeyi özetlemek gerekirse; Gelecekteki yapıların nasıl inşa edileceği konusunda olumlu veya olumsuz çok önemli bir etkiye sahip olacağına inanıyoruz. Bu platformların nasıl tasarlandıkları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Metaverse’ler, güvenli sahiplik ve sanal varlıkların alım ve satımını sağlamak için blok zinciri teknolojisini kullanan dijital evrenlerdir. En iyi bilinen örnekler, geçen yıl piyasaya sürülen Decentraland ve Cryptovoxels.

Agora, kripto para birimi alanındaki 100 geliştiriciyi araştırdı. Bu nedenle yaklaşık %57’sinin alım satım faaliyetinin önümüzdeki beş yıl içinde merkezi borsalardan meta veri merkezlerine geçeceğine inandığını buldu.

MetaVerse Coinleri

70 Geliştirici, Metaverse Geçişinin Etkisi Konusunda Hemfikir

Geliştiricilere göre, katılımcıların yüzde 70’i kripto sektöründeki ve blok zincirindeki gelişmenin etkileneceği konusunda hemfikir olduğu için blok zinciri ve kripto para biriminden etkilenecek.

Bu arada, anket geliştiricilere, dönüştürülemeyen tokenlerin öneminin Metaverse’de genişlemeye devam edip etmeyeceğini ve en yaygın para biçimi haline gelip gelmeyeceğini sordu. Ankete göre, ankete katılanların yüzde 53’ü aynı fikirdeyken, yüzde 24’ü katılmadı.

Ankete katılanların çoğunluğu, %72, Metaverse’de “bağlantılı bir deneyim” elde etmek için gerçek zamanlı katılımın gerekli olacağını düşünmektedir. Ayrıca, katılımcıların yarısından fazlası, %55’i bunun eninde sonunda gerçek hayattaki sosyal etkileşimlerin yerini alacağını düşünmektedir.

%43’ü Daha Fazla İnsanın Sanal Gerçeklikte Zaman Geçireceğini Düşünüyor

Aynı zamanda, yüzde 43’ü Metaverse geliştirmesinin insanların sanal gerçeklikte (VR) gerçek dünyada olduğundan daha fazla zaman harcayacağı bir geleceğe yol açacağını düşünmektedir.

Çalışma ayrıca geliştiricilerin Metaverse’deki yapay zekanın (AI) rolü konusunda iyimser olduğunu buldu. Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi, yüzde 64’ü, yapay zekanın Metaverse’de “önemli bir rol” oynayacağına inanmaktadır.

Metaverse genişlemesiyle ilgili heyecan verici bir gelişme; HSBC’nin Mart ayında The Sandbox metaverse’e giren ve spor, e-spor ve oyun meraklılarıyla etkileşim kurmak için bir arsa satın alan dünya çapındaki ilk banka olması. Citi tarafından bu hafta yayınlanan araştırmaya göre; metaverse ekonomisinin pazar potansiyeli 2030 yılına kadar 13 trilyon dolar kadar büyük olabilmektedir.

Şubat ayının başlarında Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde; Samsung’un Başkan Yardımcısı Han, Metaverse’in bu günlerde iş ortamlarında çok dikkat çektiğini ve bu nedenle firmanın bir Metaverse ürünü çıkaracağını söyledi.

Özetle Metaverse Kimler İçin Fırsat?

Şuan için büyük teknoloji firmaları başta olmak üzere, birçok global ağ metaverse’de yer almaktadır. Bu nedenle küçük girişimciler için ses getirmesi oldukça zor gibi görülsede; yenilikçi girişimciler pastadan pay alabilmektedir.

  • Metaverse Teknolojisine Yatırım Yapılır Mı? Metaverse tıpkı NFT gibi ilk üreten ve ilk satın alan için büyük bir fırsat olabilmektedir. Bu nedenle doğru ticaret envanterinizi iyi bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Teknolojik sistemler tıpkı bir borsa gibidir. Doğru ürün kazandırır, yanlış ürün ise zamanınızdan veya kısa vadeli işlemlerinizde paranızdan çalabilmektedir. Bu nedenle analiz ve değerlendirmelerinizi iyi bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu teknoloji hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz, yatırım yapmamanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu