Kripto Para Eğitimleri

NFT’lerle Nasıl Başlanır?

Kripto para piyasalarında son zamanlarda duyduğumuz bir kelime NFT. NFT'lerle Nasıl Başlanır? Riskli mi bu konuların değerlendirmesini sağlayacağız.

NFT’lerle Nasıl Başlanır? NFT’ler (Non-fungible tokens), topal adam terimleriyle, başka herhangi bir şeyle yeri doldurulamayacak benzersiz bir şeyi temsil eden kripto coinleridir. Karşılıklı olma niteliği, aynı değerdeki başka bir ürünle değiştirilebilen herhangi bir ürünle ilişkilendirilmektedir. Bununla birlikte, NFT’ler söz konusu olduğunda, yeri doldurulamaz.

Mübadele edilebilen bir varlık, kolayca işlemsel olan nakit veya bir ons altınla eşit olarak değiştirilebilen bir ons altın olabilmektedir. Öte yandan bir NFT benzersizdir. Alacağınız bir NFT sadece size özel bir sanal kimlik olarak tanımlamasını yapmamız mümkündür.

NFT’lerle Nasıl Başlanır?

 • NFT’lerin Doğuşu

Birkaç nedenden dolayı 2021, NFT’lerin yılıdır. Bununla birlikte, en son haberleri, gelişmeleri ve misli olmayan tokenları çevreleyen yutturmacayı takip ediyorsanız, blues gibi görünse de, 2012’ye kadar geri gittiklerini bileceksiniz.

Tarihsel olarak, NFT kavramı Ethereum’un yaratılmasından çok önceydi. Aslında, 4 Aralık 2012’de Meni Rosenfeld, bitcoin blok zincirinde yayınlanan “Renkli Madeni Paralar” kavramını tanıtan bir makale yayınladı. Ethereum’un yaratılmasından sonra 2014’e hızlı bir şekilde ilerleyin. NFT’ler ETH blok zincirinde yeni bir yuva buldu. Çünkü geliştiriciler tarafından coin oluşturulmasına izin veren bir dizi token standardı getirdi.

Birçok kişi kripto para birimini blockchain ile ilişkilendirmektedir. Ancak ağ birkaç nedenden dolayı teknolojinin geleceği olarak kabul edilmektedir. Bunlardan biri, dijital varlıkları başka bir düzeye taşımasıdır. Bitcoin misli olabilmektedir. Yani bir işlemde başka bir kripto para birimi belirteci ile değiştirilebilmektedir.

NFT’leri birbirinden ayıran üç faktör vardır ve bunlar:

 1. Doğrulanabilir mülkiyet
 2. Koleksiyon
 3. Sosyal statü sembolleri

Mübadele edilemez belirteçler herkes tarafından doğrulanabilmektedir. Herkes onun içsel değişmez değerini bilir. Ayrıca, NFT’ler koleksiyon öğeleridir. Yatırımcılar, NFT’leri doğal değerleri veya algılanan değerleri için toplar. Örneğin, belirli bir dijital sanatın birkaç yıl içinde daha fazla değer kazanabileceğini düşünüyorsanız, ona yatırım yapmaya karar verebilirsiniz.

NFT'lerle Nasıl Başlanır?
NFT’lerle Nasıl Başlanır?

NFT’ler durum sembolleridir. Bu kulağa gülünç gelebilir ama buradaki birincil işletim faktörü insan psikolojisidir. Daha da önemlisi, teknolojinin araçsallığı nedeniyle insanın değer algısı büyük ölçüde değişiyor. İyi bir örnek, Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından listelenen bir tweet’tir. Bu tweet neredeyse 3 milyon dolara satıldı. İşte burada insan psikolojisinin rolü var.

En ünlü NFT’ler oldukça pahalıdır ancak geleneksel sanatçıların sanat olarak kabul ettiği şeylere benzemeyebilirler. Beeple NFT, 69 milyon dolara satıldı.

NFT’leri Neden Keşfetmelisiniz?

Günümüz dünyasında, neredeyse her şey NFT’lere dönüştürülebilmektedir. NFT olarak listelenen şarkılar, dijital sanatlar, tarifler, etkinlikler ve hatta girişimler var. Pazar hala bebeklik aşamasında ve onu keşfetmeye başlamak için en iyi zaman şimdi. Dahası, nelerin listelenebileceği ve satın alınabileceği konusunda çok az kısıtlama vardır.

NFT’lerle Nasıl Etkileşim Kurulur?

Değiştirilemez belirteçleri keşfetmeyi seçebileceğiniz iki temel yol vardır. Bir tane oluşturabilir veya bir tane satın alabilirsiniz.

Dijital sanat yaratabilir ve bunu satış için bir NFT pazar alanında listeleyebilirsiniz. Bir tane oluşturmak istemiyorsanız, satın almak da harika bir seçenektir. Bazı insanlar, misli olmayan jetonların koleksiyoncusu olmayı seçti.

Ya yaratarak ya da satın alarak, her ikisi de bir NFT’ye sahip olarak aynı sonuca varır.

Nasıl Başlanır?

NFT’lere başlamak büyük bir zorluk değil. Yalnızca üç önemli adımdan oluşur:

 1. Bir Ethereum cüzdanı edinin.
 2. Bazı Ethereum madeni paraları ile stoklayın.
 3. Cüzdanı bir NFT pazar alanıyla bağlayın.

Endişelenme, sana süreç boyunca yol göstereceğim.

Bir Ethereum Cüzdanı Alın

Bu süreç, Ethereum parasını kullanan bir kripto cüzdanına kaydolmanızı içerir. Blockchain işlemlerinde ETH kullanımını sağlayan bir dizi cüzdan var. Bazıları Coinbase, Metamask, Rainbow ve daha fazlasını içerir.

M-cüzdanın yaptığı, size NFT’nizi satın alacağınız kripto para birimini saklayabileceğiniz güvenli bir yer sağlamaktır. Ayrıca bu cüzdan ile bir NFT pazar alanına kaydolabilir ve bir hesap oluşturabilirsiniz.

Birçok ücretsiz cüzdan, blok zincirinde sorunsuz işlemler yapmanıza olanak tanır. Bunlardan biri, istediğiniz NFT’nin satın alınmasıdır.

Cüzdanınızı Ethereum Coin Yükleyin

Kripto para cüzdanınızı kurduktan sonra, yapmak istediğiniz şey cüzdanınıza Ethereum satın almaktır. Bu olmadan, NFT’yi listelemeye veya satın almaya başlayamazsınız. Cüzdanın türüne bağlı olarak, diğer kripto para birimleri veya normal kredi kartınız ile Ethereum satın alabilirsiniz. Cüzdanınızda ne kadar Ethereum bulundurabileceğinize dair bir kural yoktur. Ancak, başlangıçta ne kadar yatırım yapmak isterseniz isteyin, ilerledikçe ekleyebilirsiniz.

 • Cüzdanınızı bir NFT pazar alanıyla bağlayın.

NFT için bir pazar alanına katılmadan önce, dijital cüzdanınızı pazar platformuyla senkronize etmeniz istenecektir. Bu sayede misli olmayan token işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç pazar alanı var. Örnekler Rarible, Opensea, Zora, Super ender ve çok daha fazlasıdır.

NFT Nasıl Oluşturulur?

Bu sorunun kafanızda yandığını biliyorum. Pek çok inancın aksine, NFT’ler rastgele bir jargon değildir. Değerini fark etmek için tanınabilmektedir. Bir göz gerekir ve bahsedildiği gibi herhangi bir içerik bir NFT’ye dönüştürülebilmektedir. İşte nasıl.

 • NFT oluşturmanın tek bir yolu olmadığını unutmayın. Pazar alanı, listelemek istediğiniz içerik türünü destekliyorsa, bu bir NFT’dir!
 • Değiştirilemez belirteçleriniz için bir dijital sanat dosyası oluşturun.
 • Sanatınıza bir fiyat koyun ve pazar alanında listeleyin.
 • NFT’nizi listelenmek üzere piyasaya sürdükten sonra, herkes sorunsuz bir şekilde onu keşfedebilir ve bunun için teklif verebilmektedir.

NFT’lere Nasıl Değer Verilir?

Diğer bir önemli husus, misli olmayan bir jetonun değerini belirlemektir. Bu, özellikle birçok NFT’nin başarısız olabileceğine dair dolaşan birkaç tahmin söz konusu olduğunda önemlidir. Değeri artmaya devam edecek belirteci seçtiğinizden nasıl emin olabilirsiniz?

Bunu üç şekilde yapabilirsiniz.

 1. Nadirlik
  Nadir olmanın bir simgesinin kalitesi, kutlanabilme yeteneğidir. İnsanlar yeniliğe ilgi duyarlar ve değeri onunla kolayca ilişkilendirirler. İstediğiniz NFT’nin nadir kalitesini kontrol edin.
 2. İşlevsellik
  Kutlanabilme yeteneğinin yanı sıra başka bir kullanımı var mı? Bu, mevcut içsel değere veya gelecekteki erişilebilir değere dair harika bir işaretçi olabilmektedir.
 3. Benzersizlik
  Non-fungible özelliğinin benzersizlikten bahsettiğini unutmayın. Bu, bir NFT’nin değeri için birincil temeldir.

Özetle NFT’lerle Nasıl Başlanır?

Tüm söylenenlerle, blok zincirinin gelecek olduğunu ve NFT’lerin çözülmekte olan o geleceğin küçük bir yönü olduğunu kolayca söyleyebilirsiniz. Şimdi başlamak için en iyi zaman. Kim bilir, ilk değiştirilemez coin parçanız blok zincirinin Mona Lisa’sı haline gelebilmektedir. Kulağa büyüleyici geliyor değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu