Coin Haberleri

Rusya’da Kripto Para Toplantısı

Çin ve Hindistan'dan sonra Rusya'da kripto para birimlerine ciddi yaptırım öngörmektedir.

Bu yıl boğa sezonu öncesi olumlu ve olumsuz bir çok gelişmeyi takip ettik. Rusya’da kripto para toplantısı yapılacaktır. Dolayısıyla piyasa hareketliliği öncesinde boğa ve ayı savaşı gerçekleşmektedir, diyebiliriz.

Kripto para piyasalarında Rusya’nın rolü oldukça büyüktür. Piyasada Ethereum başta olmak üzere, birçok altcoin ciddi likiditeye sahiptir. Çin sonrası Rusya’da olumsuz bir karar sonrası piyasaları ne türlü etkileyebileceği merak edilmektedir. Hazır iseniz, haberin detayına gidelim.

Rusya’da Kripto Para Toplantısı

  • Rus merkez bankası kripto para yatırımını yasaklamak istiyor.
  • Son zamanlarda, banka yatırım fonlarının kripto varlıklarına yatırım yapmasını yasakladı.
  • Ülkede her yıl 5 milyar doların üzerinde kripto işlemi yapılıyor.

Rusya Merkez Bankası, şu anda ülke genelinde kripto para birimine yatırımların yasaklanması konusunda finans uzmanları ve piyasa oyuncularıyla görüşüyor. Yeni gelişme, merkez bankalarının yatırım fonlarının dijital para birimiyle ilgili varlıklara doğrudan veya dolaylı olarak yatırım yapmasını yasaklayan yeni bir yönerge yayınlamasından birkaç gün sonra geliyor.

Rusya Kripto Yatırımını Yasaklayabilir

Reuters, konuya aşina iki finansal piyasa kaynağına atıfta bulunarak, bankanın bu kez yerel yatırımcıların kripto para varlıklarına yatırım yapmasını yasaklamak istediğini bildirdi. Bahsedilen neden, kripto para biriminin finansal istikrar için oluşturduğu risklerdi. Onaylanırsa, yerel halkın kripto para birimine yeni fon tahsis etmesi durdurulabilmektedir.

Geçmişte, Rusya merkez bankası kripto para birimi hakkında karşıt görüşlere sahipti. Bu nedenle kara para aklama veya terörizmin finansmanı için kullanılabileceğini belirtti. 2020’nin ilerleyen saatlerinde ülke kripto yatırımına izin verdi. Ancak ülke içinde bir değişim aracı olarak kullanılamayacakları konusunda uyardı. Buna rağmen banka, komisyoncuları kripto firmalarıyla ilişki kurmaları konusunda uyaran bir dilekçe yayınladı.

Bitcoin ETF’si Yok

Ekim ayında Rusya Merkez Bankası valisi Elvira Nabiullina da Bitcoin ETF’nin ülkeye kabul edilmeyeceğini belirtmişti. Yine de, 23 Kasım’da Rusların her yıl kripto para biriminde 5 milyar doların üzerinde işlem yaptığını ve önemli sayıda yatırımcının riskten korunma için kripto para birimi kullandığını bildirdi.

Kriptoyu yasaklamak, yerel yatırımcıları bu fırsattan mahrum edebilir. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev’in Ekim ayında yaptığı açıklamada; ülkenin Çin’in yaptığı gibi kripto para birimlerini tamamen yasaklama niyetinin olmadığını söylediği göz önüne alındığında, kaynaklardan gelen bilgiler daha da şaşırtıcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu