Finans Haberleri

SEC Ceza Kesmeye Devam Ediyor

SEC, Amerika'nın finans otoritesi olarak faaliyet gösteren resmi bir kurumdur. 2013 Yılından bu güne kadar birçok kripto para birimine ciddi cezalar uyguladığını belirtmek isteriz.

SEC Ceza Kesmeye Devam Ediyor. Kripto para birimlerinin en büyük özelliği merkeziyet siz bir şekilde faaliyetlerini yürütmeleri olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle birçok yatırımcı bu sektörde çeşitli kripto para varlıklarına yatırım yapmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda XRP Mahkemesi ile defalarca gündeme gelen SEC Finans Otoritesi; birçok kripto para birimine çeşitli cezalar yağdırdı. 2013 yılından günümüze kripto para birimlerine kestiği ceza toplamda 2.4 milyar doları aştı.

SEC Ceza Kesmeye Devam Ediyor

  • SEC, kripto şirketlerine 2,4 milyar dolar ceza kesti.
  • Toplam 97 şirket etkilenmiştir
  • Finans Otoritesi, 2022’de bir baskıya devam edecek.

Son birkaç yıldır, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu pek çok şirketin karıştığı davalara müdahil oldu. Çünkü sektörün büyüme hızı ile birlikte faaliyetlerini izlemek zorunlu hale gelmiştir. Cornerstone Research’ten bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri düzenleyici otoritesi, kripto sektöründeki şirketlere toplamda yaklaşık 2,4 milyar dolarlık cezalar çarptırdı.

SEC, 2013’ten bu yana 97 şirkete ceza kesti

Araştırmaya göre, bu rakam yalnızca düzenleyici kurumun 2013’ten bu yana şirketlere uyguladığı toplam cezalardan sorumlu. Raporda ayrıca, kurumun aynı zaman diliminde şu veya bu çatışmaya karıştığı ve en az bir şey olmadığı belirtildi. Kripto sektöründe 97 şirket. Cornerstone raporu, 97, 58’inin tamamen dava olduğunu, geri kalan rakamın ise idari dava olduğunu belirtiyor.

Aynı şekilde, davalar 1,71 milyar dolardan sorumluyken, idari davalar 640 milyon dolardan sorumluydu. Raporda ayrıca şirketlere yönelik suçlamaların yaklaşık 1,86 milyar dolar olduğu, bireylere yönelik suçlamaların ise 490 milyon dolar civarında olduğu iddia edildi. Raporda, SEC’in 2013 yılında bir şirkete karşı ilk cezasını vermesine rağmen, 2017 yılına kadar zemin kazanmadığı belirtildi. Rapor, 2013 ve 2017 yılları arasında yemek yiyen şirketlerin listesinin yaklaşık altı olduğunu kaydetti.

Finans Otoritesi, Baskılarına 2022’de De Devam Edecek

Rapor ayrıca, ajansın geçen yıl tüm davaların yalnızca 20’sini başlattığını gösteriyor. Altı davadan idari dava sorumluyken, 14 dava açılmıştır. Rapor ayrıca tüm davaların yaklaşık %70’ini İlk Para Tekliflerine bağlıyor. Rapor, yaptırımların %65’inin sahtekarlık olduğunu; %80’inin ise kayıt dışı menkul kıymetlerle bağlantılı davalar olduğunu açıkça belirtti.

Makalenin yazarına göre, SEC tarafından önemli bir yaptırım dönemi Mayıs ve Eylül aylarında geldi. İşaret ettiği dikkate değer bir faktör, ajansın başkanı Gary Gensler’in Nisan ayında atanmasıydı. Cornerstone ayrıca, kurumun bu yıl kripto şirketlerine yönelik baskılara devam edebileceğini ve bunun birçok ceza ve davaya yol açabileceğini belirtti.

Sermaye Piyasası Kurulu

Türkiye’de Kripto Para Birimlerine Ceza Kesildi Mi?

Türkiye’de şuana kadar hiç bir kripto para birimine ceza kesilmedi. Geçtiğimiz haftalarda Binance TR şirketine bir miktar ceza kesildiği haberlere yansımıştı. Firma yetkilileri bu cezayı yalanladı.

İlerleyen zaman dilimi içerisinde Türkiye’de bir kripto yasası çıkarılacağı ön görülmektedir. Bu yasa çalışmaları büyük bir ölçüde bitirilmiştir. Net bir varsayım olarak birçok farklı kaynağın belirttiği, Kripto para birimlerinin (altcoinler) Türkiye’de işlem görebilmesi için SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) yetki almaları zorunlu olacaktır. Dolayısıyla sıkı bir vergi ve denetim geleceği aşikardır. Bu nedenle bir takım tedbirlerinizi ve hesaplarınızı bu çıkacak yasaya göre değerlendirmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu