Finans Haberleri

Sırbistan’da Kripto Para Kullanımı Arttı

Avrupa'nın en fakir ülkeleri arasında yer alan Sırbıstan'da kripto para kullanımı oldukça revaçta.

Avrupa’da kripto para ile alış veriş birçok ülkede aktif olarak gerçekleştirilmektedir. Bu ülkelerden birisi de, Sırbistan’dır. Sırbistan’da Kripto Para Kullanımı Arttı. Ülke nüfusu 7 milyon olmasına rağmen 200 binin üzerinde aktif kripto para yatırımcısı mevcuttur.

Sırbistan Hükümeti hala kripto para düzenlemesini gerçekleştiremedi. Hükümetin bu yaklaşımı Sırbistan halkının kripto para endişelerini ortadan kaldırmaktadır. Bu haberi detaylı bir şekilde inceleyip yorumlamasını yapabiliriz.

Sırbistan’da Kripto Para Kullanımı Arttı

  • Sırbistan kripto kullanımının arttığını kaydetti
  • 200.000’den fazla Sırp şu anda kripto pazarında aktif
  • Analistler, artan benimsemeyi düzenlemeye bağlıyor

Dijital varlıklara ilgi şu anda dünya çapında en yüksek seviyede. Bunun nedeni, çoğu insanın pazara kâr nedeniyle girmesidir. Kripto tüccarlarının sayısı son birkaç ayda aşırı derecede arttığından Sırbistan da farklı değil. Bununla ülke, ülkenin kripto pazarındaki tüccarların faaliyetlerinin izlenmesini sağlamak için bazı önlemler alıyor.

200.000’den fazla Sırp şu anda kripto pazarında aktif. 7 milyondan fazla vatandaşıyla övünen Avrupa ülkesi, yürürlükteki düzenlemelerle artık pazara girmek için serbest bırakılmıştır. Ülkedeki yerel bir istasyonun yakın tarihli bir raporunda; 200.000’den fazla vatandaş artık bir tür dijital varlığa sahip. En büyük tetikleyicilerden biri, ülkenin Haziran ayına kadar uygulamaya koyduğu dijital varlıklar yasasına atfedilmiştir.

Kanunda, yatırımcılar sanal varlıklar olarak görüldüğü için dijital varlıkları tutabilir ve satabilir. Ekapija tarafından yakın tarihli bir raporda, yatırımcıların artık kural konusunda kendilerini güvende hissettikleri ve dolayısıyla katılımdaki büyük artış olduğu belirtilmiştir. Ülkenin en büyük kripto borsalarından biri olan ECD tarafından yapılan yakın tarihli bir açıklamada, platform, yasanın imzalandığı Temmuz ayından bu yana son birkaç ayda yeni kullanıcı sayısında bir artış gördü.

Analistler Artan Benimsemeyi Düzenlemeye Bağlıyor

Sırbistan’daki çoğu borsa gibi, ECD de ülke genelindeki kullanıcılarına kripto işlem hizmetleri sunmasına izin veren bir lisansa sahiptir. Ancak, platformun lisansı, kalıcı lisansı halihazırda çalışmakta olan geçici bir lisanstır. Borsa direktörü Marko Zivkovic, firma amacına ulaştığında, kullanıcıların dijital varlıkları kullanarak ödemeleri kolaylaştırmasına yardımcı olacağını belirtti.

Pazarın ne kadar büyüdüğüne dair bir ipucu veren Zivkovic, son zamanlarda 3 trilyon doların üzerine çıkan varlıkların tüm piyasa değerindeki büyük artışa dikkat çekti. Sırbistan’da dijital varlıkların benimsenmesindeki artış övgüye değer olsa da; Bu konuda diğer ülkelere yaklaşmak için hala yapması gereken çok şey var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu