Kripto Para Eğitimleri

Stabil Coin Nedir?

Stabil coinler kripto piyasasında sabit para birimleri görevini yapmaktadır. Kripto para birimlerinde yatırıma ara veren yatırımcıların uyguladığı bir stratejidir.

Stabil Coin Nedir? Kripto endüstrisi, Bitcoin’in fiyatını ilk aldığından beri güçlü bir oynaklıktan zarar gördü. Kripto paraları destekleyecek hiçbir gerçek dünya varlığı olmadığından, fiyatları her zaman değişime maruz kaldı. Arz, talep, piyasa duyarlılığı, çeşitli olaylar, benimseme oranı ve benzeri şeyler, kripto paraların fiyatlarının ne kadar yükseleceğini veya düşeceğini etkiliyor.

Ancak bu, büyük bir kâr elde etme şansı sunarken, yanlış bir hamle yapan herhangi bir yatırımcı için büyük kayıplar anlamına da geliyordu. Ayrıca, yatırımcıların ve işlem görenlerin, fiyatlar düşmeye başlar başlamaz kripto paralarını hemen fiat karşılığında satmaları veya fiyatlar düzelmeden önce uzun vadeli bir beklemeye başlamaları gerektiği anlamına geliyordu. Bu çok pratik bir çözüm olarak görülmemektedir. Dolayısıyla sermayenizi korumanız için yalnızca birkaç seçenekle kriptoyu oldukça riskli hale getirdi.

Yeni bir tür kripto paranın yaratılmasına yol açan, oynaklığa ve ani fiyat değişimlerine karşı bağışık olacak bir çözüm bulunması gerekiyordu. Bu yeni kripto para türü, en önemli özelliği olan fiyat istikrarı ile adından söz ettiren stabil coin olarak adlandırılmıştır.

Stabil Coin Nedir?

Stabilcoin’ler, piyasa duyarlılığı, arz ve talep ve genellikle bir dijital madalyonun değerini belirleyen diğer yönlerden bağımsız olarak, piyasa eğilimlerini ve oynaklığı göz ardı edebilen ve fiyatlarını aynı seviyede tutabilen kripto para birimleri olarak ortaya çıktı. Blockchain teknolojisi üzerinde çalışan dijital para olmaları anlamında kripto para birimleridir.

Diğer dijital para birimleri gibi, sabit paralar da dünyanın her yerinde anında ödeme yapabilmektedir. Ödemeleri değişmez ve benzerdir. Bununla birlikte, fiyatlarını sabit tutma yetenekleri, kripto endüstrisi için büyük bir oyun değiştirici olmuştur.

Aniden, kripto sektörü, büyük volatilite zamanlarında güvenli bir liman olarak hareket edebilecek bir varlığa sahip oldu; düşüş dalgası vurduğunda ve fiyatlar düşmeye başladığında güvenli bir yer. Bu, tüm kripto topluluğunun büyük fiyat düşüşleri sırasında onları satın almasına ve kripto paralarını geleneksel para birimleri için satmak zorunda kalmak yerine kripto endüstrisinin içinde tutarken servetlerini güvende tutmasına neden oldu.

Stabil Coin, İngilizce Stable Coin kelimesinden üretilmiştir. Türkçe eş anlamlı karşılığı ise, Sabit Coin olarak piyasalarda karşınıza çıkması mümkündür.

Stabilcoinlerin çalışma şekli oldukça basittir. Esasen, ihtiyaç duyulan tek şey, her bir madalyonun başka bir varlık tarafından desteklenmesidir. Bu, USD, GBP, EUR veya benzerleri gibi itibari para birimleri olabilmektedir. Ya da petrol, altın, gümüş ve benzerleri gibi gerçek hayattaki mallar olabilir. Son olarak, sabit paralar diğer kripto para birimleri tarafından da desteklenebilir veya açık ara en karmaşık olan algoritmik sabit paralar olarak işlev görebilirler.

Bununla birlikte, tüm bu farklı stabil coin türlerine bir göz atalım. Her birinin nasıl çalıştığını görelim.

Fiat Destekli Stabil Coinler Hangileridir?

İlk olarak, itibari para destekli stablecoin’lerimiz var. Bunlar, fiyatlarını sabit tutmak için itibari para birimlerini kullanan, açık ara en yaygın ve en yaygın kullanılan sabit paralardır. Çalışma şekilleri oldukça basittir. Stabilcoin ihraççılarının tek yapması gereken, kendi paralarını yaratmak ve her bir parayı uygun miktarda nakitle karşılayacak kadar paraya sahip olduklarını kanıtlamak.

Bu sabit paralar tipik olarak 1 jetonun 1 dolara eşit olduğu USD’ye sabitlendiğinden; bu, ihraççının hesabının kripto para arzını karşılayacak kadar paraya sahip olması gerektiği anlamına gelir. Başka bir deyişle, dolaşımda bir milyon coin varsa, ihraççının hesabında 1 milyon dolar olması gerekir.

Hesapta paradan daha fazla jeton varsa, jeton başına fiyat düşecektir. Hesapta dolardan daha az kripto para varsa, kripto paranın fiyatı artacaktır. Tabii ki, stablecoin ihraççılarının güvenilir görünmeleri ve kripto paralarının gerçekten güvenilir olması için ne kadar paraları olduğu konusunda çok şeffaf olmaları gerekiyor.

Bu tür sabit paraya bazı örnekler, sektördeki açık ara en büyük olan Tether (USDT) ve piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto paradır. Ardından, USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) ve diğerleri gibi kripto paralar var.

Kripto Destekli Stabil Coinler Hangileridir?

Ardından, kripto destekli stablecoin’ler var. Bunlar, bir kripto para birimi veya hatta bir sepet dolusu tarafından desteklenebilmektedir. Bu kripto paralar, kripto para birimleri aşırı derecede değişken olduğundan ve bu da ilk etapta sabit paraların yaratılmasına yol açtığından, oldukça fazla teminatlandırılma olma eğilimindedir. Bu sabit paraların var olmasının nedeni, kripto endüstrisinin merkezi olmayan sabit paralara sahip olma arzusudur.

Çalışma şekilleri de oldukça basittir. Stabilcoin basmak isteyen kullanıcıların teminat tokenlerini akıllı bir sözleşmeye kilitlemeleri gerekiyor. Teminatın değeri düşerse, fiyat değişikliğini telafi etmek için tasfiye edilmektedir. Ve teminatınızı geri istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey stablecoin’leri iade etmek.

Sonuç olarak, bu, merkezi olmayan sabit paralara sahip olmak için iyi bir yaklaşımdır. Ancak en büyük kusuru, zaman zaman aşırı derecede değişken olabilen dijital para birimleri kullanmasıdır. Hatta bazen o kadar değişken ki, aşırı teminatlı bir sabit para bile tehlikeye girebilmektedir.

Varlık Destekli Stabil Coinler Hangileridir?

Üçüncü tür sabit para, emtia destekli veya varlık destekli sabit paralardır. Bahsedildiği gibi bunlar, değerli metaller, gayrimenkul veya gerçek dünyada değeri olan diğer bazı varlıklar gibi gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenen ve bu nedenle, sabit paraya varlık sağlamak için kullanılabilen sabit paralardır.

Sabit paraların fiat para birimleri tarafından desteklenmesine benzer şekilde; bunlar da doğrudan emtianın belirli bir miktarına bağlıdır ve bilinen bir yerde depolanır. Tam olarak ne kullanıldığına bağlı olarak fiziksel mallar satılabildiği, çalınabileceği veya imha edilebileceği için, bunlar ayrıca düzenli olarak denetlenmelidir.

Bu tür stabilcoinin en bilinen örneği; Paxos CEO’su Charles Cascarilla tarafından oluşturulan Ethereum tabanlı bir stabilcoin olan Pax Gold’dur. Bu kripto para, Brinks’in Londra’daki LBMA onaylı altın kasasında saklanan bir ince ons London Good Delivery altını ile desteklenmektedir.

Algoritmik Stabil Coinler Hangileridir?

Son olarak, en az değil, algoritmik stabilcoinlerimiz var. Bunlar, fiyat istikrarlarını korumak için algoritmalara ve akıllı sözleşmelere güvendikleri için, tüm stablecoin’lerin en karmaşık olanlarıdır.

Esasen yaptıkları şey, stabilcoin arzını kontrol etmek için algoritmalar ve akıllı sözleşmeler kullanmaktır. Düz bir fiyatı korumak için ihtiyaç başına artırır ve azaltırlar. Bu, bu paraların herhangi bir teminatla desteklenmediği anlamına gelir. Bunun yerine, değerleri aynı kalır, ancak arzları, fiyatını takip ettiği fiat para birimine göre değişir.

Esasen, dolar, euro veya başka bir şey olsun, herhangi bir fiat para birimine sabitlenebilmektedir. Stabil coinin piyasa fiyatı bu değerin altına düşmeye başlarsa, algoritma tokenleri hızla dolaşımdan kaldıracaktır. Artık daha az coin olacağından, değerleri normale dönecektir. Aynı şey tam tersi senaryo için de geçerlidir. Stabilcoinler fiyatta bir artış görmeye başlarsa, algoritma fiyat artışını önlemek için daha fazlasını dolaşıma sokacaktır.

Bu tür, en karmaşık olsa da, muhtemelen en merkezi olmayan stabil coin türüdür. Her şey tamamen otomatiktir. Bu nedenle ihraççının sakladığı para miktarına veya başka bir varlığa bağlı değildir. Bir teminat parasının fiyatını düşüren ani bir düşüş dalgası nedeniyle devalüasyon riski taşımaz.

Bunların hiçbiri onu aşağı çekmezken, bu tür stabil coin gelecekte en popüler tür olabilmektedir. Bununla birlikte, şimdilik endüstri, ihraççılarına güvenilebilmesi koşuluyla, en güvenilir oldukları için öncelikle merkezileştirilmiş paralara güveniyor.

Özetle Stabil Coin Nedir?

Stable coinler, piyasaya ayıların hükmettiği ve kripto kullanıcılarının servetlerini depolamak için güvenli bir yere ihtiyaç duyduğu zamanlarda güvenlik ve güvenilirlik sunabilen çok kullanışlı bir kripto para birimi türü olarak ortaya çıktı. Ayrıca, listelendikleri her borsadaki tüm paralar olmasa da çoğu zaman çok uygundurlar.

Makalede gördüğümüz gibi birden fazla tür var. Dolayısıyla bazıları diğerlerinden daha iyi olsa da, sonuçta hepsi aynı şeyi yapıyor. Bu nedenle piyasa koşulları elverişsiz olsa bile kriptoda kalmanıza yardımcı oluyor. Stabil Coin Nedir? sabit coin olarak ta adlandırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu