Finans Haberleri

Tesla Bitcoin Madenciliği Yapacak

Dünyanın önde gelen yeni nesil otomotiv üreticisi Tesla Bitcoin madenciliği yapacak. Açıklama şirketin Ceo'su olan Elon MUSK'tan geldi.

Son bir yıldır birçok kripto para yatırımcısı Elon MUSK hakkındaki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu nedenle attığı herhangi bir tweet ile kripto para piyasalarına ciddi likidite sağlamaktadır. Son olarak Elon MUSK gündemine Mining projesini taşıdı. Artık Tesla Bitcoin Madenciliği yapacak.

Gündeme bomba gibi düşen bu haberi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tesla Bitcoin Madenciliği Yapacak

  • Elon Musk’ın şirketi Block ve Blockstream ile ortaklaşa BTC madenciliği için bir madencilik merkezi inşa edecek.
  • Madencilik işlemleri güneş enerjisiyle çalışacak.

Tesis Teksas’ta inşa edilecektir. Tahmini maliyeti 12 milyon dolar. Fonların yarısı Tesla, yarısı Block ve Blockstream tarafından tahsis edilecektir. Madencilik merkezinin bir özelliği, beyan edilen kapasitesi 3,8 MW olacak devasa bir fotovoltaik pil olacak.

Üreteceği enerji, Tesla’nın ürettiği Megapack piline gidecek. Bu santralin kapasitesi 12 MWh’dir. Yeni veri merkezinin toplam madencilik gücü 30 PH/s olacaktır.

Bir Blockstream sözcüsüne göre, yenilenebilir enerji madenciliği, bitcoin blok madenciliğinin sürdürülebilir olabileceğinin kanıtı olacak. Daha önce bu konuda çok fazla spekülasyon vardı. Bu nedenle 3 şirket bir araya gelip bunun mümkün olduğunu kanıtlamaya karar verdi.

Performans verileri (kapasite ve çıkarılan BTC) halka açık olacaktır. Çalışmanın en başından itibaren merkezin web sitesinde gösterilecektir. Daha sonra site, madencilik ve depolama için güneş enerjisinin verimliliği hakkında da bilgi gösterecek.

Merkez 2022 yılı sonunda inşa edilecektir. Çalışmalarının sonuçlarına göre uygun ölçeklendirmeden sonra rüzgar türbinleri ile de takviye edilmesi muhtemel.

Tesla Nasıl Kuruldu?

Tesla (TSLA), girişimci Elon Musk’ın buluşudur. Şirket, otomobil endüstrisine meydan okuyarak ve kendi tamamen elektrikli otomobilini üreterek dalgalar yarattı. Başlangıçta Tesla’nın ana rakipleri içten yanmalı motora sadık kaldılar veya hibrit araçlar yoluyla benzinle pilleri harmanlayan modelleri tanıttılar.

Geleneksel otomobil şirketleri, maliyetleri o kadar yüksek olduğu için elektrikli araç (EV) üretimini üstlenmekte tereddüt ediyor ve otomobiller aşırı derecede pahalı hale geliyor. Ancak Toyota (TM), Ford (F) ve General Motors (GM) dahil olmak üzere bu şirketlerden bazıları, Tesla’nın modellerine rakip olacağını umdukları tamamen elektrikli otomobilleri piyasaya sürdü veya başlatma planları var. Ancak hepsi ultra lüks yolculuklar olmayacak. Tesla’nın bile nispeten uygun fiyatlı modelleri var.

Arz ve Talep

Tesla arabalarına açıkça bir talep var. Her ay şirket yeni satış rekorları kırıyor gibi görünmektedir. Ancak talebe rağmen, üretimde bir darboğaz var ve bu da sürekli büyüyen, geri sipariş edilen araçlar için bir bekleme listesi oluşturuyor.

Yerleşik otomobil şirketlerinden farklı olarak Tesla, mevcut talebi tek seferde karşılayacak üretim kapasitesine sahip değil. Talep mevcut arzı aştığından, temel ekonomi, fiyatın teklif edileceğini öne sürüyor. Tesla, taleple değil, üretimle kısıtlı görünüyor.

Talep kısmen yeşil enerji hareketi tarafından desteklenmektedir. Tesla arabaları tamamen elektrikli olduğu için sera gazı yayan benzin tüketmezler ve doğrudan karbondioksit oluşturmazlar. Bununla birlikte, CO2’nin otomobilin akülerini şarj etmek için gerekli olan elektrik üretiminin bir yan ürünü olduğu doğru olmaya devam ediyor. Talep ayrıca Tesla’nın şık, modern tasarımı ve yüksek teknolojili sürücü arayüzü ve etkileyici, tamamen dijital, dokunmaya duyarlı bir ekrana sahip gösterge paneli tarafından yönlendiriliyor.

Durumun gelişimini takip edeceğiz. Haberlerimizi okuyun ve sosyal ağlara abone olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu