Kripto Para Eğitimleri

Tether Nedir?

Simgesi USDT olan bir kripto para birimidir. Bu kripto para biriminin amacı Dolar değerine göre diğer para birimlerinin değerini belirleme amacı ile kurulmuştur.

Tether (USDT) Nedir? ABD dolarının değerini taklit eden istikrarlı bir kripto para birimi veya sabit paradır. Herkes USDT’yi dünya çapında ödeme yapmak veya kripto para birimlerinde para saklamak için kullanabilmektedir.

Tether Nedir?

Yazılım geliştiricisi J.R. Willet, stabilcoin kavramını ilk olarak 2012’de yayınlanan bir teknik incelemede tanımladı.

Daha sonra, ünlü girişimci ve eski Hollywood oyuncusu Brock Pierce; girişimci Reeve Collins ve yazılım geliştiricisi Steve Collins ile birlikte USDT’nin geliştirildiğini duyurdu.

USDT, başlangıçta Bitcoin blok zincirinin üzerine tasarlanan bir kripto para birimidir. Resmi olarak 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. İlk etapta Realcoin olarak adlandırılmıştır. Daha sonra, kurucular stablecoin’i USTether olarak yeniden adlandırdılar ve sonunda Tether (USDT) adıyla anlaştılar.

Tether, USDT’nin 1:1 oranında USDT’yi desteklediği için USDT’nin ABD dolarına eşit istikrarlı bir fiyat sağlayabildiğini iddia ediyor. Çoğu kişi Tether’in rezervinin dolaşımdaki toplam USDT’den çok daha küçük olduğuna inandığından, bu iddia her zaman tartışmalı olarak kabul edildi.

Tether, bence, para birimindeki en önemli yeniliklerden biri. Ancak aynı zamanda daha yüksek riskli işlerden biri gibi görünüyordu.

Tether Ne İçin Kullanılır?

Kripto para birimlerinin yüksek fiyat oynaklığı, çoğu kripto kullanıcısı için büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Birçok kripto para birimi bazen birkaç saat içinde %10’dan fazla değer kazanır veya düşer.

Tether (USDT), kripto topluluğuna fonlarını tutmak ve kripto işlemi yapmak için daha güvenli bir alternatif sunar. 2018’de bir noktada USDT, toplam Bitcoin işlem hacminin neredeyse %80’ini oluşturuyordu.

USDT, 2017’de hızlı bir şekilde benimsendi ve o zamandan beri piyasa değeri ile dördüncü en büyük kripto para birimi haline geldi. Kripto para birimi tüccarlarının, fiyat oynaklığı korkusu olmadan fonlarını işlem hesaplarında tutmaları için tercih edilen bir araçtır. En popüler borsalar ayrıca USDT’ye karşı kripto para birimlerinin çoğunu listeler. Bu, yatırımcıların çoğu kripto para birimini USDT fonlarıyla kolayca takas etmelerini sağlar.

  • Ödeme hızı ve düşük işlem maliyetleri nedeniyle uluslararası ödeme aracı olarak da popülerlik kazanıyor.

Tether Nasıl Çalışır?

Tether (USDT), BTC’nin Bitcoin blok zincirine sahip olduğu veya ETH’nin Ethereum’a sahip olduğu gibi kendi blok zinciri ağına sahip değildir. Bunun yerine USDT, Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir. Ancak şimdi Ethereum, Algorand, EOS, Tron ve OMG blok zincirlerinde de çalışan ikinci katman bir kripto para birimidir.

Tether Nasıl Çalışır?

BTC veya ETH’den farklı olarak, USDT arzı sabit kodlanamamaktadır. Dolayısıyla kripto paranın altyapısına programlanmamaktadır. Tether’i işleten merkezi şirket, nakit rezervleriyle her yeni madeni paranın fiyatını destekleyebildikleri sürece, kullanıcıların taleplerini karşılamak için daha fazla token verebilmektedir.

Bitcoin’de Tether

Tether, Bitcoin blok zinciri üzerine inşa edilen bir protokol olan Omni Layer’da başlatıldı. Defter, Bitcoin blok zincirinde ve bir Bitcoin yan zinciri olan Liquid’de saklanır. Dolayısıyla işlemler Omni Explorer aracılığıyla aranabilir.

Diğer Blok Zincirlerinde Tether

Tether, Ethereum, Tron ve EOSIO gibi diğer blok zincirlerinde de mevcuttur. Bu, yeni varlıkların bu platformlarda yerel olarak oluşturulabileceği anlamına gelir. USDT için en büyük pazar Ethereum olur.

Tether Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tether’in popülaritesi, kripto para birimi topluluğuna kattığı değerin bir kanıtıdır. İşte en büyük avantajlarından bazıları:

  • BTC veya ETH gibi diğer kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında USDT, bir kripto borsasında para tutmanın daha güvenli bir yoludur.
  • ABD dolarının istikrarına ve bir kripto para biriminin güvenliğine ve hızına sahiptir.
  • Yeni kullanıcıların kripto para birimlerinin faydalarını deneyimlemesi için en uygun yoldur.
  • USDT’nin kullanılması, değeri her zaman ABD dolarına eşit olduğu için fazladan hesaplama gerektirmez.

Tether Tutmak Güvenli Mi?

Tether, önemli rakipleri olmayan, uzaydaki en büyük sabit paradır. Diğer kripto para birimleriyle (mutlaka sabit paralar değil) karşılaştırıldığında bile, piyasa değerine göre 4. sırada yer alarak gerçekten iyi durumda. 7 başarılı yıldan sonra durduğuna dair hiçbir işaret yok. Bu noktada kripto alanındaki “başarısız olamayacak kadar büyük” projelerden biri.

Ancak değerinin artmasını beklemeyin. Bütün mesele bu USDT 1 ABD Doları işaretinde tutuluyor ve arkasındaki ekip bunu bu şekilde tutmayı planlıyor. Tether faydalı bir araçtır. Ancak geleneksel anlamda bir yatırım değildir.

Günümüzde birçok Türk kripto para yatırımcısı Tether’i bir döviz yatırım aracı olarak kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu