Finans Haberleri

Ukrayna Krizinde Kazanan Altın

Bitcoin yerinde sayarken, Altın ciddi bir potansiyel ile yatırımcılarını mutlu etti.

Dünyanın gündeminde kuşkusuz Rusya Ukrayna krizi yer almakta. Birçok ülke ekonomisini minimize bir şekilde etkilese de, bazı yatırım araçları ciddi getiriler elde etti. Bu savaşın galibi piyasalarda altın olarak görülmektedir. Yani Ukrayna krizinde kazanan altın oldu.

Ukrayna Krizinde Kazanan Altın

Altın fiyatları Ukrayna işgali nedeniyle yükseldi.
Borsalar düşmeye devam ediyor.
Bitcion ve kripto piyasaları direnmekte, fiyatlar 24 saat içinde neredeyse %10 arttı.
Ukrayna kripto borsaları işlem hacminde %200 artış yaşıyor.

Geçen haftadan bu yana, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin yeni zirvelere ulaşmasıyla dünya gergin durumda. Çarşamba günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna topraklarına büyük jeopolitik çatışmalara yol açan bir daveti resmen duyurdu. Ukrayna işgalinin sonuçları finans piyasalarında yüksek sesle görüldü.

Jeopolitik gerilimler arttığında finansal piyasaların istikrarsız hale gelmesi şaşırtıcı değil. Petrol fiyatları bir gecede yükselirken borsa ilk düşüşü yaşadı. İstiladan bu yana, birçok ülkede borsa hisse senedi endeksi yaklaşık %13 düştü. Başlangıçta, Bitcoin neredeyse bir yıl içinde ilk kez 35 bin doların altında işlem gördüğünden, kripto piyasası geniş çaplı satış nedeniyle aynı kaderi yaşadı. Bununla birlikte, Bitcoin ve genel kripto o zamandan beri keskin bir geri dönüş yaptı, bir BTC 39 bin dolara geri döndü ve küresel kripto piyasası son 24 saat içinde %9 arttı.

Bitcoin’in fiziksel düşmanı Altın da çatışma nedeniyle fiyatta yükseldi. Altın, yatırımcılar için tarihteki en güvenilir enflasyon riskinden korunma aracı olmuştur. Kriptonun yükselişinden bu yana, yatırımcılar Bitcoin’i altından daha iyi bir enflasyon koruması olarak gördüler. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hemen altın fiyatlarında bir artışa yol açtı.

SPDR Gold Shares ETF %0,68 artarak 179,50$’a ulaştı. Bu, 2020’nin dördüncü çeyreğinden bu yana en yüksek altın fiyatı. 2022’nin 2 ayında fiyatlar zaten %6’dan fazla arttı. Bunun nedeni büyük ölçüde yatırımcıların enflasyon korkusu nedeniyle hisselerini altın yatırımı yapmak için satmalarından kaynaklanıyor.

Ons Altında Son Durum

Ons altın dün, (24/02/2022) 1925 doları test etti. Gram altın ise, 950 TL seviyesini gördü. Rusya’dan gelen açıklamalar sonrası genel olarak düşüş devam etti. Ons fiyatlarındaki fiyat hareketliliğini aşağıdaki canlı grafikten inceleyebilirsiniz.

Bitcoin, Ukrayna işgal krizinin ortasında nasıl tutunuyor?

Tüm finansal piyasa jeopolitik çatışmadan muzdarip olsa da, kripto piyasası devam ediyor. Kripto endüstrisi, Ukrayna nüfusunun ve ekonomisinin çıkarlarını korumak için önemli önlemler almak için devreye girdi. Ukraynalı kripto borsaları, insanlar ekonomik çöküş korkusuyla kripto satın almak için acele ederken, ticaret hacminde %200 artış yaşadı.

Ukrayna ordusu ayrıca kripto para birimlerinde 4 milyon dolara kadar olan kitle fonlaması bağışları aldı. İnsanlar kriptoyu ekonomik ve jeopolitik kriz zamanlarında uygulanabilir bir ödeme ve yatırım yöntemi olarak görüyorlar. Bitcoin fiyatları şu anda son 24 saatte %10’luk bir artışla 39 bin doların üzerinde işlem görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu