Bitcoin Haberleri

Web 3.0 Nedir?

Kripto para piyasalarında son günlerin trend başlığı olan Web 3.0 hakkında inceleme makalesini okuyabilirsiniz.

Web 3.0 Nedir? Bireysel kişiler tarafından İnternet erişiminin sağlanması yaklaşık 30 yıl öncesindedir. Dolayısıyla bu teknolojiye kripto para piyasalarında en etkili olan isim; Elon MUSK nasıl yorumlamaktadır?

Web 3.0 Nedir?

Bu projeyi iki önemli kategori ile açıklayabilmemiz mümkündür.

  • Elon Musk, web 3.0 fikrini açıkça reddediyor.
  • Sam Altman, Web 3.0’da 2010 benzeri getiriler öngörüyor.

Web 3.0  Fikri Neyi İfade Etmektedir?

Web 3.0, internete yeni gelişmeler getiren yeni bir fikirdir. İnternetin otuz yılı aşkın süredir devam etmesi, Web 3.0 olarak adlandırılan çok daha iyi bir web dünyası yaratmayı mümkün kılmıştır. İnternete olan ihtiyaç arttıkça, çok daha iyi bir deneyim sağlamak için yeni teknolojilerin dahil edilmesine yol açmıştır.

Web 2.0, bilgi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarken, eğitim, finans, bankacılık, sağlık ve diğer alanların da yolunu açmıştır. Bütün bunlar yeni bir alana entegre edildiğinden, web’in evrimini görme fırsatımız var.

İlk aşamada, Web 1.0 etkileşimli değildi ve kullanıcının sınırlı seçenekleri vardı. İkinci aşama, kullanıcıya çok daha fazla özgürlük ve kolaylık sağlayarak onu çok daha iyi hale getirdi. Web 2.0, blog yazmayı, benzersiz kişisel kimlikleri ve dünyayla konuşma olanağını getirdi. İnsani gelişmede büyük bir sıçramaydı. Ancak zirvelere henüz ulaşılmadı.

Bir sonraki sıçrama, mevcut ve gelişmekte olan teknolojileri entegre edeceği için Web 3.0 olacaktır. Bu entegrasyon interneti demokratikleştirecek, geliştirecek ve daha kullanıcı dostu hale getirecek. Bu değişikliklerin bazıları görünürken, diğerleri henüz mümkün değil. Web 3.0’ın yüzünü oluşturacak olan blok zinciri sistemi, sanal gerçeklik ve diğer bazı özelliklerdir.

Sosyal medya, Web 2.0’ın beraberinde getirdiği bir başka harikadır. 3.0 sürümünün neler getireceği uzun zamandır bekleniyor. Birçoğu bunun hakkında tartışıyor, ancak sonuçların ne olduğu görülmeye devam ediyor. OpenAI’nin girişimcisi ve CEO’su Sam Altman, Web 3.0 hakkında tweet attı. İşte buna kısa bir genel bakış.

Sam Altman’ın Tweeti

Sam Altman, web’in gelecek sürümü hakkında tweet attı ve onu 2010’lardaki patlamayla karşılaştırdı. “Aşırı performansı” nedeniyle Web 3.0 girişim endüstrisini “dramatik” olarak nitelendirdi. Çok fazla beklenti nedeniyle gelecek web sürümü hakkında alaycı görüşler gösterdi.

Altman’a göre, bu yatırımın getirebileceği getiriler, hiçbir şeyi büyük ölçüde değiştirmeden 2010’lara benzer olacaktır. Web’in bu yeni sürümünün bu kadar ilgi ve yatırımı çekmesi fikriyle ilişkilendirilen hype olabilir.

Gerçek şu ki, yeni nesil web için ihtiyaç duyulan yeni teknolojiler geliştirilme aşamasındadır ve bunlar kesinlikle insan hayatında devrim niteliğinde değişiklikler getirecektir. Teknoloji girişimlerinin bunu tasvir etme şekli, gerçeğin tamamı değildir ve bu fikirleri geliştirmek zaman alabilmektedir. Bu nedenle, şu anda web 3.0 olmasını beklediğimizden daha uzakta olabilmektedir. Olsa bile, bize gösterilen sürüm olmayabilmektedir.

Yapay zeka, ademi merkeziyetçilik ve uç bilgi işlem, web’in bu sürümünün geleceğidir. Bu nedenle ciddi zaman alabilir.

Daha fazla haber için, Coin Haberleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu