Coin Haberleri

WikiLeaks Kripto Para Yardımı Aldı

Geçtiğimiz yıllarda birçok ülkenin gizli bilgilerini internet üzerine sızdıran wikileaks sitesinin sahibi zor günler geçirmişti.

Türkiye, ABD ve dünyada birçok ülkenin gizli belgelerini web sitelerinde paylaşan WikiLeaks; ciddi miktarda kripto para bağışı toplamayı başardı. Dünyada birçok haber sitesindeki son dakika haberi WikiLeaks Kripto Para Yardımı Aldı olarak duyurulmuştur.

Bu bağış sonrası herkesin aklında yer edecek soru, Kripto bağışı yasal mı? İlerleyen günlerde bu konu ile ilgili bir düzenleme geleceğini düşünmekteyim. Şuan için ne Türkiye’de ne de başka bir ülkede bu şekilde bir düzenleme olmadığını düşünmekteyim.

WikiLeaks Kripto Para Yardımı Aldı

  • WikiLeaks, 2 milyon doların üzerinde kripto bağışı aldı.
  • Ödeme firmaları hizmet vermeyi bıraktıktan sonra kuruluş kripto bağışına geçti.

Dünyaca ünlü uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluş WikiLeaks, kripto para birimlerinde 2,2 milyon doların üzerinde bağış aldı.

Devlet ve uluslararası kuruluşlarla yaptığı birçok savaşın ardından kuruluş, Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, ZCash, Monero ve Ethereum‘da bağışlar aldı.

Bildirildiğine göre, kuruluş bu kripto paralarla değişen miktarlarda bağış aldı. Bitcoin adresi şu anda 1.51 milyon dolar değerinde ve 9 BTC bakiyesi olan toplam 30.45 BTC alırken, Bitcoin Cash adresi şu anda 101.800 dolar değerinde toplam 225.2 BCH aldı. Kripto paraların hiçbiri taşınmadı.

Litecoin adresi toplamda 163.07 LTC aldı ve bu değer şu anda 25.680 dolar civarında ve şimdiye kadar hiçbiri taşınmadı. Dolayısıyla ZCash adresi şeffaf bakiyesinde toplam 84.01 ZEC aldı ve hiçbiri kullanılmadı.

WikiLeaks Ethereum adresi, şu anda 587.883 dolar civarında 145.45 ETH içerdiğinden en çok tercih edilen ikinci bağış hedefi gibi görünmektedir. Toplamda, organizasyon 2.2 milyon dolardan biraz fazla aldı.

WikiLeaks ve Kripto Bağışları, Nasıl Olur?

WikiLeaks, çeşitli anonim kaynaklar tarafından sağlanan haber sızıntılarını ve sınıflandırılmış medyayı yayınlamak için uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluşlara dayanan dünyanın en ünlü kuruluşlarından biridir.

2006 yılında Avustralyalı bir aktivist, yayıncı ve editör olan Julian Paul Assange tarafından kurulmuştur. 2019’da Londra’da tutuklanmıştır. Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde 2010’da bir Pentagon bilgisayar ağına girmek için komplo kurmakla suçlandı.

WikiLeaks kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğundan; amaçlarını ve faaliyetlerini destekleyen kişi veya kuruluşların bağışlarıyla sürdürülmektedir. Ancak, bir dizi konuda çok hassas bilgiler yayınladıklarından, birçok sağlayıcı kuruluşa yapılan ödemeleri engelledi. Bunlar arasında Visa, MasterCard ve diğerleri bulunmaktadır.

Daha sonra firma, faaliyetlerine devam etmek için anonimliği nedeniyle bağışlar için kripto para birimine döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu