Coin Rehberi

XMR (Monero)

XMR (Monero), Türk veya global kripto borsalarının bir çoğunda işlem gören bir kripto para birimidir.

XMR (Monero), Yapısı gereği merkezi bir finans otoritesi haricinde hareket eden bir kripto para birimidir. Monero blok zincirindeki bir işlem, kripto para birimi takas edilebilir olduğundan belirli bir kullanıcı veya gerçek dünya kimliğiyle ilişkilendirilemez. Her birimin aynı olduğu ve o para biriminin diğer her birimiyle karşılıklı olarak değiştirilebildiği bir para birimini tanımlar. Dolayısıyla, Paribu’dan satın alınan bir Bitcoin, blok zinciri işlem analizi yoluyla Binance’dan satın alınan bir Bitcoin’den ayırt edilebilirken, iki ayrı Monero parası tamamen aynı görünmektedir. Dolayısıyla birbirinden ayırt edilemez.

Bu, Monero’yu XMR ödemelerini izleyemedikleri veya kullanıcıları hakkında veri toplayamadıkları için birçok finansal düzenleyici tarafından oldukça popüler olmayan bir para birimi haline getiriyor.

XMR (Monero) Nasıl Çalışır?

Monero, kripto piyasasının Bitcoin’in mahremiyet eksikliğine verdiği yanıttır. Uzun bir süre insanlar Bitcoin işlemlerinin anonim olduğuna inanıyorlardı. Günümüzde çoğu insan bunun böyle olmadığını anlıyor. Gerçekte, belirli Bitcoin işlemlerinin arkasındaki kişinin maskesini düşürmek için kullanılabilecek çok sayıda araç ve hizmet vardır.

Monero piyasaya farklı bir yaklaşım getiriyor. Bu madeni para, gizliliği ana bileşeni haline getiriyor. Bu strateji, Monero’yu sektör içinde mahremiyetini korumak isteyen herkes için en iyi para haline getirmeye devam ediyor. Aslında, Monero’da bulunan anonimleştirme protokolleri o kadar etkilidir ki, insanlar onları diğer kripto para birimlerinin sahipliğini de gizlemeye yardımcı olmak için sıklıkla kullanır.

XMR Coin

XMR Coin Projesi Nedir?

Monero’nun kökenleri, gerçek kimliği bilinmeyen geliştirici Nicolas van Saberhagen tarafından bir kripto para birimi araştırma makalesi olan CryptoNote teknik incelemesinin 2012’de yayınlanmasıyla başlar. Yukarıda açıklanan kriptografik yöntemleri tanıttı ve “CryptoNote” adı verilen yeni bir elektronik nakit biçimi önerdi.

Temmuz 2012’de Bytecoin, CryptoNote protokolüne dayalı olarak piyasaya sürülen ilk kripto para birimi oldu. Ardından 2014’te Bytecoin’in kod tabanı; bugün Monero olarak bildiğimiz Bitmonero adlı yeni bir para birimi oluşturması için çatallandı.

Monero’nun tek bir kurucusu veya CEO’su yoktur. Üzerinde çalışan ve çoğu anonim kalmayı tercih eden çekirdek bir geliştirici ekibi var. İsim olarak bilinen birkaç geliştiriciden biri, Aralık 2019’da görevi bırakana kadar Monero’nun baş koruyucusu olan Riccardo Spagni (aka FluffyPony). Spagni, kripto para birimlerine ilk olarak 2011 yılında Bitcoin madenciliği yaparak dahil oldu ve ardından Tari’yi kurdu. Monero’nun birleşik mayınlı yan zinciri, değiştirilemez belirteçleri (NFT’ler) etkinleştirmeye ve güçlendirmeye odaklanmıştır.

Açık kaynaklı bir proje olarak Monero, gelişimini finanse etmek için öncelikle topluluktan gelen bağışlara güvenir. Dünya çapında yüzlerce insan, projeyi Monero’nun Topluluk Kitle Fonlaması Sistemi (CCS) aracılığıyla teklifler ve fonlarla destekledi.

XMR (Monero) Coin Özellikleri

Xmr’nin geliştiricileri ve açık kaynak kod tabanı Bitcoin’e benzer görünse de, bazı önemli farklılıklar vardır. Bunlardan biri güncellemelerin ele alınma şeklidir. Bitcoin, çatallar söz konusu olduğunda biraz isteksiz olsa da, uygulamadan önce uzun bir tartışma süresi gerektiren en basit yükseltmeler bile, Monero’nun yazılımı her altı ayda bir bağımsız olarak güncellenecek şekilde programlanmıştır.

2018’de Monero, XMR işlemlerinin verimliliğini büyük ölçüde artıran ve ortalama işlemin boyutunda en az %80’lik bir düşüşe yol açan ve ücretleri önemli ölçüde azaltan bir teknoloji olan “kurşun geçirmez” olarak bilinen şeyi kullanan ilk büyük kripto para birimi oldu. son kullanıcı.

Başka birçok gizlilik parası olmasına rağmen; Monero belki de en çok bilinen ve en büyük piyasa değerine sahip olanıdır. Ayrıca, manuel bir katılım özelliği olduğu Zcash gibi bazı alternatiflerin aksine, varsayılan olarak gizlilik sunar.

Monero Neden Değerlidir?

Çoğu kullanıcı için Monero’nun değeri, gizliliğinden ve anonimliğinden gelir. İnsanlara, hükümet, bilgisayar korsanları veya başka herhangi bir üçüncü taraf tarafından izlenme endişesi duymadan, herhangi bir nedenle istedikleri zaman kripto işlemi yapma şansı sunar. XMR madeni paraları, aslında onları izlemenin bir yolu olmadığı için, şüpheli suç bağlantıları nedeniyle şirketler tarafından kara listeye alınamaz.

Monero, bir değişim aracı olarak faydasına ek olarak; gelecekte mahremiyet talebinin artacağına ve XMR’nin fiyatını ve genel piyasa değerini artıracağına inanan yatırımcılar için de değere sahip olabilmektedir.

Dolaşımda Kaç XMR (Monero) Coin Var?

Şu anda, XMR’nin dolaşımdaki kaynağı 17,669,037’dir. Monero, Mayıs 2022’de ulaşılması beklenen toplam 18,4 milyon XMR arzına sahip olacak. Ancak bu noktadan sonra Monero, “kuyruk emisyonları” olarak bilinen bir süreçte blok başına sonsuza kadar 0,6 XMR yaymaya devam edeceği için gerçek bir maksimum arz yok. Madencileri ağa güç vermeye teşvik etmek için.

Diğer Teknik Veriler

Monero, herhangi bir ön madencilik, ICO veya kurucu fonu olmadan piyasaya sürülmüştür. Herhangi bir gizlilik madeni parasının en yüksek piyasa değerine sahiptir. XMR, 8 Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 351,64 EUR’ya ulaştı ve fiyat bu yazının yazıldığı sırada o kadar yüksek tırmanmamış olsa da, günlük işlem hacmi sürekli artıyor.

Xmr (Monero) Coin Grafiği

Anlık fiyat hareketliliği.

Xmr Monero Nasıl Kullanılır?

Artan XMR arzı, onu enflasyona karşı diğer kripto para birimlerine göre daha az uygun hale getiriyor ve ana kullanım durumu, anonim olarak işlem yapmanın bir yolu olmaya devam ediyor. Tedarikçilerini gizli tutmak isteyen işletmeler, hükümet baskısından kaçmaya çalışan vatandaşlar ve kişisel satın alımları nedeniyle her türlü incelemeden kurtulmak isteyen ortalama bir kişi dahil olmak üzere çeşitli durumlarda faydalı olabilmektedir.

Monero Cüzdanı Nasıl Seçilir?

Seçtiğiniz Monero (XMR) cüzdan türü; büyük olasılıkla onu ne için kullanmak istediğinize ve ne kadar depolamanız gerektiğine bağlı olacaktır.

Donanım cüzdanları veya soğuk cüzdanlar; çevrimdışı depolama ve yedekleme ile en güvenli kripto para birimi depolama seçeneğini sunar. Ledger, Trezor ve Monero topluluğu tarafından finanse edilen Kastelo, XMR depolama çözümleri sunar. Donanım cüzdanları biraz daha fazla öğrenme eğrisi içerebilmektedir. Dolayısıyla daha pahalı bir seçenektir. Bu nedenle, daha deneyimli kullanıcılar için daha büyük miktarlarda XMR depolamak için daha uygun olabilirler.

Yazılım cüzdanları başka bir seçenek sunar ve ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Akıllı telefon veya masaüstü uygulamaları olarak indirilebilirler ve gözetim altında veya gözetimsiz olabilirler. Monero tarafından güvenli kabul edilen yazılım cüzdanları arasında MyMonero, Edge veya Cake Wallet bulunmaktadır. Kullanışlı olsalar da, donanım cüzdanlarından daha az güvenli olarak görülürler. Dolayısıyla az miktarda XMR veya daha fazla acemi kullanıcı için daha uygun olabilirler.

Monero ayrıca masaüstünüze indirilebilen bir GUI (grafik kullanıcı arayüzü) cüzdanı sağlar. Fiziksel olarak kendi bilgisayarınızda muhafaza edebilmeniz mümkündür.

Çevrimiçi cüzdanlar veya web cüzdanları da ücretsizdir ve kullanımı kolaydır. Bir web tarayıcısı kullanarak birden fazla cihazdan erişilebilirler. Ancak sıcak cüzdanlar olarak kabul edilirler ve donanım veya yazılım alternatiflerinden daha az güvenli olabilirler. XMR’nizi yönetmek için platforma güvendiğiniz için; güvenlik ve gözetim alanında geçmişe sahip saygın bir hizmet seçmelisiniz. Bu nedenle, daha küçük miktarlar tutmak veya daha deneyimli sık tüccarlar için en uygundurlar.

XMR (Monero) Madenciliği

Monero ağı, Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi gibi madencileri blok zincirine blok eklemeye teşvik eden bir iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasına dayanmaktadır. Bu sistemi yöneten algoritma, şirketlere ve varlıklı bireylere diğer madencilere göre önemli bir avantaj sağlayan özel madencilik ekipmanları olan uygulamaya özel entegre devrelere (ASIC’ler) karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bitcoin için hash gücünün %65’inden fazlası Çin’deki ASIC madencilik çiftliklerinden geliyor. Bu nedenle ağın merkezileşme riskini açıkça ortaya koyuyorlar. 2019’da Monero, CPU madencileri (örneğin bir dizüstü bilgisayar) ve GPU madencileri (bağımsız grafik kartları kullanan) için optimize edilen RandomX algoritmasına yükseltildi. Bu algoritma, teorik olarak ağı daha merkezi olmayan tutmalı.

XMR (Monero) Güvenilir Mi?

Bitcoin on yıldan fazla bir süre önce daha özel bir dijital paraya doğru ilk adımları atmış olsa da; XMR gerçek finansal anonimlik yolunda önemli ilerlemeler kaydetti. Piyasada bulunan birçok mahremiyet madeni parasından biri olmasına rağmen, gelişmiş kriptografisi ve gizli adresler ve halka imzaları gibi özellikleri ile ASIC direnci ile birleştiğinde Monero, piyasa değerine göre en büyük gizlilik madeni parası olarak yerini sağlamlaştırdı.

Ayrıca XMR; kârdan çok idealler tarafından yönlendirilen ve mahremiyetin temel hak olduğuna inanan bir topluluk tarafından yönetilmektedir. Modern dünyada gizlilik hakları giderek daha fazla aşındıkça; XMR gibi kripto para birimlerinin değeri daha belirgin hale gelmektedir. Özel bir topluluk ve gelecek için planlanan düzenli güncellemeler ile XMR; daha büyük kripto pazarlarında kendine bir yer kazandığı görülmektedir.

XMR (Monero) Nasıl Satın Alınır?

XMR (Monero) satın almak istiyorsanız, Birçok yerli veya yabancı kripto borsasında işlem görmektedir. Dolayısıyla en iyi komisyon oranları ile çalışan, iyi bir kripto borsası ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

XMR (Monero) Nasıl Satılır?

Halihazırda XMR’ye sahipseniz ve onu bir borsada değişim cüzdanında tutuyorsanız; arayüzde gezinerek ve istediğiniz ödeme seçeneğini seçerek kolayca satabilirsiniz. İlerleyen günlerde alım satım ilgili çeşitli çalışmalarda bulunacağız.

XMR (Monero) Fiyatı

Proje haberleri ve gelişmeleri; piyasa duyarlılığı, borsalardaki kripto para akışı ve genel olarak ekonomi, tümü Monero fiyatını etkiler. Hızı yavaş olacak olsa da, Monero’nun sürekli enflasyonu; fiyatının ve piyasa değerinin Bitcoin gibi kıtlıktan kaynaklanmadığı anlamına geliyor. XMR’nin enflasyon oranı zamanla azalmaktadır. Dolayısıyla ağın değerini bir dereceye kadar korumalıdır.

Sonuçta, Xmr (Monero’nun) fiyatı ve piyasa değeri, herhangi bir zamanda piyasadaki arz-talep dengesi tarafından belirlenmektedir. Arz kademeli olarak sonsuza kadar artacak olsa da, veriler ağdaki işlem sayısının da arttığını göstermektedir. Ek olarak, yetkililer dünyanın dört bir yanındaki insanların finansal özgürlüğünü azaltmaya devam ederse, gelecekte Monero talebinde bir artış olması muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu