Coin Rehberi

ZIL (Zilliqa)

Zilliqa kripto para borsalarında ZIL kodu ile işlem gören bir kripto para birimidir. Fiyatı uygun olması nedeniyle birçok kripto yatırımcısı bu para birimini yakından takip etmektedir.

Zilliqa (ZIL), geliştiricilerin işletmeler ve uygulamalar için güçlü akıllı sözleşmeleri güvenli bir şekilde programlamasını sağlayan yüksek performanslı, bir blok zinciridir. Özellikle, ana ağında parçalamayı uygulayan ilk halka açık blok zinciriydi. Bu entegrasyon, Zilliqa’ya (ZIL) büyüyen kullanıcı tabanının ihtiyaçlarını karşılamak için neredeyse doğrusal bir şekilde ölçeklendirme yeteneği verdi.

ZIL (Zilliqa)

Zilliqa’nın (ZIQ) arkasındaki geliştiriciler, blok zinciri kullanıcılarının ve geliştiricilerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan bazılarını aynı anda ortadan kaldırarak yenilikçileri güçlendirmeye çalışıyor. Öncelikle Zilliqa, ölçeklenebilen endişeleri ortadan kaldırması için oluşturulmuştur. Ağ, saniyede binlerce işlemi işlemesini sağlamak için benzersiz bir fikir birliği mekanizmasıyla birlikte gelişmiş parçalama protokollerini entegre eder.

Bu görevi gerçekleştirmek için Zilliqa, ağı parçalama olarak da bilinen daha küçük gruplara bölmek üzere tasarlanmıştır. Bu gruplar daha sonra işlemleri paralel olarak işleyebilir. Ağ, daha hızlı işlem onayı elde etmek için bu küçük grupların binlercesini çalıştırabilir. Bu şekilde platform, ağının boyutuna uyacak şekilde ölçeklenebilir.

Enerji Tüketimi
Birçok blok zincirinin karşılaştığı bir diğer kritik konu da enerji tüketimidir. PoW blok zincirleri yoğun hesaplama gücü gerektirir. Bitcoin gibi blok zincirleri zaten tüm ülkelerden daha fazla güç tüketiyor. Zilliqa, PBFT konsensüs mekanizmasının entegrasyonu yoluyla bu endişeleri önlemesi için tasarlanmıştır.

ZIL Coin Projesi Nedir?

Zilliqa kullanıcıları tarafından elde edilen birçok avantaj vardır. Ağın merkezi olmayan yapısı, kullanıcılara işlemleri yürütmek için sansüre dayanıklı bir platform sağlar. Platformun tasarımı, hem büyük, uluslararası değer transferlerini hem de mikro işlemleri yönetmesini sağlar. Mikro işlemler, geliştiricilerin daha derinlemesine uygulamalar oluşturmasına veya kullanıcıların yüksek ücretler ödemeden günlük işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

Merkezi Olmayan
Zilliqa’da merkezi bir koordinatör yoktur. Ağ, kod veya kripto para birimi olarak çalışır. Kullanıcılar, bu eylemleri gerçekleştirecek yetkili bir grup olmadığı için işlemlerinin iptal edilmesi, bloke edilmesi veya fonlarına el konulması konusunda asla endişelenmeleri zorunda kalmazlar. Bu şekilde Zilliqa, normal kullanıcılara piyasada merkezi olmayan bir alternatif sunar.

Güvenlik
Zilliqa’nın yapısı ayrıca güvenli kalmasına yardımcı olur. Ağ, piyasaya girişinden bu yana hiçbir zaman başarılı bir şekilde hacklenmedi. Blok zincirinin parçalı yapısı, kurumsal düzeyde güvenlik özellikleriyle birleştiğinde, geliştiricilerin heyecan verici Dapp’leri güvenle oluşturmasını sağlar. Parçalanan blok zincirler sektör için yeni değil. Ancak Zilliqa, böyle bir önlemi uygulayan ilk halka açık blok zincirler arasında yer alıyor.

Düşük Ücretler
İşlem ücretleri açısından Zilliqa, Bitcoin gibi PoW ağlarının ortalama oranının oldukça altında. Zilliqa işlemlerinin rekabetin sadece bir kısmına mal olmasının nedeni; ağın normalde gaz fiyatlarını ve madenci ücretlerini diğer blok zincirlerinde yükselten tüm tıkanıklıklardan kaçınmasıdır. Mikro ödemeyi platformda gerçeğe dönüştüren de bu düşük ücretlerdir.

ZIL Coin Nasıl Alınır?

ZIL (Zilliqa) Nasıl Çalışır?

Zilliqa, tamamen parçalı bir mimari üzerine inşa edilmiş olması bakımından benzersizdir. Parçalama, madencilik ağını her biri parça olarak adlandırılan daha küçük gruplara bölme eylemini ifade eden bir terimdir. Konsept yeni değil, ancak projenin kurucu ortakları tarafından Singapur Ulusal Üniversitesi’nde (NUS) yürütülen araştırmalar sayesinde Zilliqa’ya daha da geliştirildi ve uyarlandı. Özellikle, Zilliqa, düzgün çalışması için yaklaşık 600’den fazla düğümü tutmak için kırıklar gerektirir.

ZIL
ZIL, Zilliqa blok zincirinin yerel kripto para birimidir. Ağ içinde birden fazla role hizmet eder. Birincil kullanımı bir para birimidir. İşlemleri işlemenin yanı sıra, akıllı sözleşmeleri yürütmek ve madencileri ağı güvence altına almak için ödüllendirmek için de kullanılır.

Scilla
Zilliqa’nın esnekliğinin bir kısmı, yeni bir betik dilinin tanıtılmasının sonucudur. Bu akıllı sözleşme dili, diğer dillerden daha güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle, protokolün güvenliğini sağlamak için hakemler tarafından gözden geçirilmiştir. Scilla, geliştiricilere daha duyarlı ve sağlam bir programlama ortamı sunar.

Dapp’ler
Zilliqa’nın halihazırda geliştirilmekte olan ve ağ üzerinde yaşayan bir dizi Dapps’i var. Bu Dapp’ler, değiş tokuş protokollerinden oyunlara ve daha fazlasına kadar kumarı çalıştırır. Gelecekte, Zilliqa Dapp ekosistemi, daha fazla geliştirici Ethereum’un gaz fiyatlarına uygun maliyetli alternatifler aradıkça hızlı bir genişleme görmeye hazırlanıyor. Bu yeni Dapp’ler, Zilliqa’nın yeni kullanıcıların eline geçmesinde hayati bir rol oynayacak.

Staking
Zilliqa kullanıcıları ZIL’i stake edebilir veya kolay kazanç elde edebilir. Platform, Zillion portalı adı verilen tescilli bir sistem kullanan velayetsiz bahisleri destekler. Şu anda platform, yıllık %6 veya daha fazla getiri sunuyor. Etkileyici bir şekilde, şu anda kullanıcılara sunulan çeşitli kazıklı çekirdek düğüm operatörleri var. Spesifik olarak, Zillacracy, Moonlet, Atomic Wallet, Stake veya daha pek çoğu bu hizmetleri güvenli iadelerle sunar.

ZIL (Zilliqa) Teknolojisi Nedir?

İlginç bir şekilde, Zilliqa her 100 blokta yalnızca PoW konsensüsü gerektirir. Bu strateji PoW’u yalnızca Sybil saldırılarını önlemek ve düğüm kimlikleri oluşturmak için kullanır ve Bitcoin gibi fikir birliğine varmak için değil. Ek olarak ağ, bu eylemlerin performansını iyileştirmek için Eliptik Eğri Tabanlı Schnorr İmza Algoritması (EC-Schnorr)SHA3 karma işlevi kullanır. Özellikle, SHA3 orijinal olarak Ethereum gibi birçok üst düzey blok zincirinde yaygın olarak kullanılan Keccak’a dayanmaktadır.

Uzlaşma
Zilliqa, her parçada fikir birliği için pratik bir Bizans hata tolerans protokolüne (PBFT) dayanır. Bu strateji bazı önemli avantajlar getiriyor. Birincisi, bir işlem ağ tarafından işlendikten sonra nihai hale gelir. Bu yaklaşım, birden fazla onay için bekleme ihtiyacını ortadan kaldırır. PBFT kavramı ilk olarak 1999 yılında Castro ve Liskov adlı iki geliştirici tarafından önerildiğinde ortaya çıktı.

ZIL (Zilliqa) Nasıl Satın Alınır?

ZIL birçok global kripto borsasından alınabilmektedir. Yerli kripto borsalarında henüz ZIL işlemi yapabileceğiniz bir şirket bulunmamaktadır. Zilliqa ile en iyi işlem yapabileceğiniz kripto borsası Binance’dir. Başta BTC veya USDT olmak üzere birçok farklı seçenekle ZIL satın alabilmeniz mümkündür.

ZIL (Zilliqa) Fiyatı Nedir?

ZIL ortalama 10 cent, 0.96 kuruştan işlem görmektedir.

ZIL Coin Grafiği

Dolaşımda Kaç Adet ZIL Var?

Güncel olarak işlem gören ZIL coin sayısı, 11.908.500.600’dür. Bu rakam maksimum 21.000.000.000 coin sayısına kadar çıkabilmektedir. Güncel haberler arasında token yakımı (BURN) haberi bulunmamaktadır.

ZIL Nasıl Saklanır?

Zilliqa’ya (ZIL) büyük bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız veya bu kriptoyu uzun süre HODLing’i planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı en iyi seçenektir. Donanım cüzdanları, kriptonuzu “soğuk depoda” çevrimdışı olarak saklamanızı sağlar. Bu strateji, çevrimiçi tehditlerin varlıklarınıza erişmesini imkansız hale getirir.

ZIL Gelişmiş Özelliklerle Duyarlı Bir Genel Blok Zinciri

Zilliqa, gelişmiş yeteneklerini pazara göstermeye devam ediyor. Ağın özellikler, ölçeklenebilirlik veya programlanabilirlik kombinasyonu, kullanıcılar için büyük avantajlardır. Ağ, Ethereum’un sıkıntılarına uygun bir alternatif sunduğundan, önümüzdeki haftalarda bu platformda daha fazla Dapps lansmanı görmeyi bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, Zilliqa genişleme için iyi bir konumda görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu